"Beyond". Jakub Józef Orliński: to mój pamiętnik, kawał artystycznego życia [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 20:00
-  Jestem coraz bardziej podekscytowany i coraz bardziej mnie to fascynuje, że to się dzieje i dla mnie to jest cały czas niesłychane, że ja w ogóle dostałem taką szansę, żeby nagrać jakikolwiek album - mówił w Dwójce światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński, który właśnie wydał nową płytę zatytułowaną "Beyond".

 

  • Kontratenor Jakub Józef Orliński wraz z zespołem Il Pomo d'Oro wydał właśnie płytę pt. "Beyond".
  • Przy realizacji projektu ze śpiewakiem współpracował muzykolog Yannis François. To on odkrył 10 nigdy nie nagrywanych utworów, które znalazły się na płycie.
  • Jeszcze w październiku rozpoczyna się trasa koncertowa promująca nową płytę - "Beyond Tour". Jakub Józef Orliński najpierw odwiedzi Wrocław i Warszawę, a potem wystąpi w takich miastach, jak Walencja, Paryż, Bruksela, Tuluza, Lizbona, Luksemburg czy Berlin.

Jakub Józef Orliński i "Beyond"

Płyta "Beyond" nagrana została z zespołem Il Pomo d'Oro. Od poniedziałku, 16 października, będzie naszą Płytą Tygodnia.

- Po tym pierwszym albumie "Anima Sacra", wszystko się tak potoczyło, że wyszło "Facce d'amore", ten drugi album, później trzeci - "Anima Aeterna", następnie "Farewells", który jest dla mnie ważnym albumem, bo jest to płyta z muzyką polską nagrana z Michałem Bielem, moim wieloletnim przyjacielem i pianistą, z którym bardzo dużo grałem. No i teraz płyta "Beyond", która jest kolejną, ale zarazem też jedyną w swoim rodzaju - wyliczał artysta.

Swój pierwszy solowy album Jakub Józef Orliński wydał w 2018 roku. - To jest pięć lat i wychodzi na to, że co roku wypuszczam album - podkreślił.

"Beyond" - kolejny rozdział pamiętnika

Jak stwierdził Jakub Józef Orliński, każda z jego płyt jest zupełnie odrębną wypowiedzią artystyczną. - Ktoś mnie pytał, czy ja w ogóle piszę pamiętniki i ja tych pamiętników nie piszę, ale właśnie to jest kolejny rozdział w takim moim muzycznym życiu. I to nie są pocztówki z wakacji, ale kawał artystycznego życia. To jest mój pamiętnik - mówił artysta, wskazując na swój album.

Płyty jako pamiętniki! Mamy dla Państwa krótki fragment rozmowy, którą z Jakubem Józefem Orlińskim przeprowadziła Magdalena Łoś:

(Facebook/Dwójka)

Muzyczne odkrycia Yannisa Françoisa

Jakub Józef Orliński z zespołem Il Pomo d’Oro zaprasza słuchaczy do odkrywania świata wczesnego baroku. Na płycie "Beyond" znalazło się aż 10 fonograficznych premier - są to utwory odkryte przez współpracującego ze śpiewakiem przy kolejnych albumach muzykologa Yannisa Françoisa.

- Niektóre z tych nut, które tutaj mam ze sobą, to są rzeczy, które mamy tylko ja i Yannis. Nawet Il Pomo d’Oro ma tylko orkiestrówki, więc to są naprawdę skarby - zapewnił nasz gość.

"Beyond Tour" - trasa koncertowa

Na płycie znalazły się m.in. kompozycje Monteverdiego, Cacciniego, Frescobaldiego, Kapsbergera, Saraciniego, Nettiego i Jarzębskiego. Promująca nagranie trasa "Beyond Tour" rozpocznie się w Polsce. Po koncertach w Operze Wrocławskiej  (24 października) i Filharmonii Narodowej (26 października) artyści wyruszą do innych europejskich miast, takich jak m.in. Walencja, Paryż, Bruksela, Tuluza, Lizbona, Luksemburg czy Berlin.

(źródło:  Warner Classics/YouTube)

Jakub Józef Orliński śpiewakiem roku w Niemczech

Tak rozbudowana trasa europejska nie powinna dziwić, gdyż Jakub Józef Orliński jest uwielbiany i doceniany na całym świecie. Tydzień temu, 8 października, otrzymał kolejną nagrodę Opus Klassik - niemieccy krytycy wybrali go śpiewakiem roku doceniając album "Farewells" nagrany z Michałem Bielem.

Na koncercie galowym w Berlinie Jakub Józef Orliński wystąpił dwa dni po premierze płyty "Beyond".

Nominacja do Grammy

Na swoim koncie artysta ma również wiele innych nagród. W Polsce nagrodzono go Paszportem Polityki w dziedzinie muzyki poważnej, a w Wielkiej Brytanii zdobył nagrodę The Gramophone. Jakub Józef Orliński dwukrotnie również został nominowany do Grammy, jednej z najbardziej prestiżowych muzycznych nagród świata.

Jakub Józef Orliński jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, studiował w klasie śpiewu Anny Radziejewskiej. Uczestniczył w Akademii Operowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie pobierał lekcje od Eytana Pessena i Matthiasa Rexrotha. 

Śpiewający tancerz

Życie artystyczne gościa Programu 2 nie ogranicza się do śpiewu - odnosił także sukcesy jako tancerz w dziedzinie breakingu. - Uwielbiam breaking, moją ekipę, więc cały czas to robię, cały czas trenuję, to jest po prostu część mnie i bardzo mi to pomogło na zwykłej, koncertowej scenie - mówił w lipcu tego roku w Polskim Radiu.


Posłuchaj
58:14 2023_10_15 10_00_12_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jakub Józef Orliński - gwiazda śpiewu operowego (Cafe "Muza" /Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Jakub Józef Orliński (śpiewak - kontratenor)

Data emisji: 15.10.2023

Godzina emisji: 10.00

mgc/gs

Czytaj także

Jakub Józef Orliński: staram się odbiegać od powielania jednej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:08
- Jak ćwiczę rzeczy z zespołem Il Pomo d'Oro, z pianistą Michałem Bielem czy z kimkolwiek innym, to jednak zawsze dochodzi do tego aspekt publiczności, atmosfery, danego miejsca, danego momentu. Dlatego zmieniam jakieś małe rzeczy, interpretacyjnie też to inaczej wygląda. Zawsze się staram, żeby to były jednak unikatowe wykonania - mówił znakomity śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Józef Orliński: utwory są ze mną jednością

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:01
- Jako śpiewak lubię, kiedy mam możliwość kreowania postaci razem z reżyserem. Wtedy postać jest najprawdziwsza. Tak samo przygotowuję recitale i występy - mówił podczas spotkania ze słuchaczami w audycji Café "Muza" kontratenor Jakub Józef Orliński.
rozwiń zwiń