Beskidzkie święto góralskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 18:08
O trwającym 52. Tygodniu Kultury Beskidzkiej opowiadały w Dwójce jurorki konkursów towarzyszących tej wielkiej imprezie folklorystycznej.
Audio
  • Tydzień Kultury Beskidzkiej dawnej i dziś (Źródła/Dwójka)
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie. Na zdj. fragm. plakatu tegorocznego, 52. Tygodnia
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie. Na zdj. fragm. plakatu tegorocznego, 52. TygodniaFoto: mat. promocyjne

Tydzień Kultury Beskidzkiej (25.07- 2.08.2015) to spotkanie stu zespołów pieśni i tańca z kilkudziesięciu krajów. Koncerty odbywają się na równocześnie w kilku miejscowościach, m.in. w Wiśle, Szczyrku, Istebnej, Żywcu, Bielsko-Białej.

W ramach tego święta góralskiej kultury odbywają się dwa konkursy: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. O roli tych przeglądów ("trzeba zwracać uwagę na symbolikę detali ubioru czy słów pieśni"), o występach sprzed kilku dekad i tych współczesnych ("to nie zawodowcy, to amatorzy, na scenie zawsze może coś się wydarzyć") mówiły w magazynie "Źródła" Aleksandra Szurmiak-Bogucka i Małgorzata Kiereś.

***
Prowadzi: Anna Szotkowska
Goście: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (muzykolog, wieloletnia jurorka Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu), Małgorzata Kiereś (entograf, wieloletnia jurorka Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu)
Data emisji: 28.07.2015
Godzina emisji: 12.00

Materiał wyemitowano w audycji "Źródła".

jp/bch

Czytaj także

Jak państwo może pomóc kulturze tradycyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:00
– Uważam, że główną rolę w procesie podtrzymywania tej kultury powinny odgrywać samorządy – mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń