Jak państwo może pomóc kulturze tradycyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:00
– Uważam, że główną rolę w procesie podtrzymywania tej kultury powinny odgrywać samorządy – mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
Audio
  • "Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie" (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Jakub T. Jankiewicz/flickr/CC

Instytucja była w 2014 r. organizatorem Roku Kolberga, ale na tym nie zakończyła pracy związanej z kulturą tradycyjną. – Na pytanie, co będzie dalej po Roku Kolberga, naszą odpowiedzią jest Pracownia Muzyki Tradycyjnej. To potwierdzenie, że dalej chcemy zajmować się sprawami tradycyjnej kultury muzycznej i tanecznej – powiedział Andrzej Kosowski.

Pracownia zostanie uroczyście powołana 17 czerwca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie podczas konferencji "Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie". Zdaniem Andrzeja Kosowskiego udział państwa jest kluczowy, należy jednak zachować w tej sprawie dużą ostrożność.

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Andrzej Kosowski (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca), dr Weronika Grozdew-Kołacińska (etnomuzykolog, wokalistka, koordynatorka Pracowni Muzyki Tradycyjnej)

Data emisji: 17.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

O wiejskich muzykantach i rozśpiewanych wdowach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 10:00
Spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, laureatem nagrody miesięcznika "Nowe książki", dokumentującym zanikający świat muzycznych tradycji wsi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiewam, bo mam wyrzuty sumienia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 14:06
Poszukiwanie własnej tożsamości spowodowało, że Iwona Biernacka podjęła decyzję o kontynuowaniu tradycji śpiewu pieśni kurpiowszczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
rozwiń zwiń