Zagłębie Dąbrowskie. Polskie zwyczaje w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 12:00
- Kultura tradycyjna, obrzędy i zwyczaje na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego są bardzo wymieszane. Nie jestem w stanie wskazać ani jednej rzeczy, która wyróżnia ten region, a która nie występuje na innych terenach Polski – powiedziała etnografka Dobrawa Skonieczna-Gawlik.
Audio
  • Aleksander Lysko i Dobrawa Skonieczna-Gawlik o kulturze Zagłębia Dąbrowskiego (Źródła/Dwójka)
Panorama osiedla Zagórze w Sosnowcu
Panorama osiedla Zagórze w SosnowcuFoto: Aragorn25x/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Jak podkreśliła w Dwójce, autorka książki "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego", eklektyzm kulturowy w tym rejonie Polski widać na przykładzie kulinariów.

- Spójrzmy choćby na zbliżające się święta Bożego Narodzenia - dania typowe dla Górnego Śląska oraz Ziemi Kieleckiej pojawiają się tu w rożnych kombinacjach – dodała badaczka.

W nagraniu audycji przekonamy się jednak, że na terenie Zagłębia istniały ciekawe zwyczaje, które można spotkać w niewielu innych rejonach Polski. Wśród nich można wymienić np. tradycję polegającą na wstawianiu 13 grudnia do wazonów gałązki wiśni lub czereśni i czekaniu, czy zakwitnie do Bożego Narodzenia. Czemu miał służyć ten zwyczaj? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Dobrawa Skonieczna-Gawlik (etnografka), Aleksander Lysko (koordynator projektu "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego")

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 12.08

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tęsknota za ligawką. Adwentowa tradycja z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:30
- Kiedyś w każdym domu było po 3-4 kawalerów i każdy miał ligawkę, na której grał. To było wtedy modne - wspominał Stanisław Jałocha, opowiadając o adwentowej tradycji gry na ludowym instrumencie we wsi Kalonka.
rozwiń zwiń