X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagłębie Dąbrowskie. Polskie zwyczaje w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 12:00
- Kultura tradycyjna, obrzędy i zwyczaje na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego są bardzo wymieszane. Nie jestem w stanie wskazać ani jednej rzeczy, która wyróżnia ten region, a która nie występuje na innych terenach Polski – powiedziała etnografka Dobrawa Skonieczna-Gawlik.
Audio
  • Aleksander Lysko i Dobrawa Skonieczna-Gawlik o kulturze Zagłębia Dąbrowskiego (Źródła/Dwójka)
Panorama osiedla Zagórze w Sosnowcu
Panorama osiedla Zagórze w SosnowcuFoto: Aragorn25x/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Jak podkreśliła w Dwójce, autorka książki "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego", eklektyzm kulturowy w tym rejonie Polski widać na przykładzie kulinariów.

- Spójrzmy choćby na zbliżające się święta Bożego Narodzenia - dania typowe dla Górnego Śląska oraz Ziemi Kieleckiej pojawiają się tu w rożnych kombinacjach – dodała badaczka.

W nagraniu audycji przekonamy się jednak, że na terenie Zagłębia istniały ciekawe zwyczaje, które można spotkać w niewielu innych rejonach Polski. Wśród nich można wymienić np. tradycję polegającą na wstawianiu 13 grudnia do wazonów gałązki wiśni lub czereśni i czekaniu, czy zakwitnie do Bożego Narodzenia. Czemu miał służyć ten zwyczaj? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Dobrawa Skonieczna-Gawlik (etnografka), Aleksander Lysko (koordynator projektu "Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego")

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 12.08

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tęsknota za ligawką. Adwentowa tradycja z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:30
- Kiedyś w każdym domu było po 3-4 kawalerów i każdy miał ligawkę, na której grał. To było wtedy modne - wspominał Stanisław Jałocha, opowiadając o adwentowej tradycji gry na ludowym instrumencie we wsi Kalonka.
rozwiń zwiń