Kobiety rządzą na Katarzynkach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:04
- To impreza, która odbywa się w imieniny Katarzyny, w listopadzie. Kobiety zaczynają potańcówkę i polewają wódkę - o wielkopolskim obrzędzie mówiła w Dwójce Katarzyna Marach, skrzypaczka z zespołu Żeńcy Wielkopolscy.
Audio
  • Adam Knobel i Katarzyna Marach o tradycjach Wielkopolski (Źródła/Dwójka)
Fragment obrazu Alfreda Wierusza Kowalskiego pt. Wesoła jazda
Fragment obrazu Alfreda Wierusza Kowalskiego pt. "Wesoła jazda"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Katarzyna Marach opowiadała, że mężczyźni pojawiają się na Katarzynkach dopiero wtedy, gdy kobiety dadzą im znak. - Dopiero wtedy panowie mają prawo prosić panie do tańca.

O innym wielkopolskim zwyczaju zwanym cymprem mówił koźlarz Żeńców Adam Knobel. - To wydarzenie, które poprzedza podkoziołek, czyli imprezę w ostatni weekend karnawału. Podczas cympra zbiera się grupa przebierańców, która chodzi od domostwa do domostwa i zachęca ludzi do zabawy, a także zaprasza na podkoziołek.

Adam Knobel wspominał, że sam kiedyś został zatrzymany podczas cympra przez fikcyjnego policjanta, który wystawił mu mandat za bałagan w aucie. Muzyk opowiadał, też o muzycznych tradycjach regionu. Wyjaśniał m.in. rolę kozła białego i czarnego podczas wesela. Tłumaczył, w jaki sposób obrzęd weselny wpłynął na kształt instrumentów.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Adam Knobel i Katarzyna Marach z Żeńców Wielkopolskich

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 12.20

bch/mc

Czytaj także

Stanisław Wyżykowski: działanie liry podpatrzyłem na komedii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 15:08
- Nocami nie spałem, tylko rysowałem lirę w myślach na suficie - wspominał 90-letni lutnik Stanisław Wyżykowski, który swoją pierwszą lirę korbową zbudował w 1967 roku. Była to pierwsza rekonstrukcja tego instrumentu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady "barbarzyńskiego piękna" polskiej muzyki u Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:36
- Telemann wiele pomysłów zaczerpnął od muzyków, których występów słuchał na dworze w Żarach - opowiadał w Dwójce François Lazarevitch, lider zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Pydo: piosenki na weselu same się układały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:45
- Byli tacy goście, co się obrażali, ale to się na to nie patrzyło - o przyśpiewkach weselnych opowiadała w Dwójce wzięta weselna śpiewaczka z Zastawia koło Goraja.
rozwiń zwiń