Polsko-litewski patchwork na płycie Babadag

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:14
- Każda z piosenek na tej płycie nosi w sobie fragment melodii lub tekstu z tradycyjnych sutartines litewskich - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, liderka grupy Babadag, która nagrywa swoją płytę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Audio
  • Ola Bilińska o nowej płycie grupy Babadag (Dwójka)
Ola Bilińska
Ola BilińskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Ola Bilińska 1 663.jpg
"Libelid". Ola Bilińska śpiewa w jidysz o miłości

W ostatnich latach Ola Bilińska dała się poznać jako błyskotliwa interpretatorka pieśni z tradycji żydowskiej. Z żywym przyjęciem spotkały się jej płyty nagrane pod szyldami Libelid i Berjozkele. Teraz piosenkarka wraca do nazwy Babadag, od której zaczęła się jej folkowa przygoda. - Swego czasu powołałam ten zespół, żeby realizować moją wizję robienia muzyki w luźny sposób opartej na tradycji. W przypadku pierwszej, wydanej w 2012 roku płyty wpływ ten był bardziej podskórny: gdzieś tam pojawiły się nawiązania do amerykańskiego bluegrassu, gdzieś indziej biały śpiew i afrykański rytm. Teraz wszystko jest nakierowane na Litwę - wyznała artystka.

Ola Bilińska opowiadała, że jej fascynacja muzyką tego kraju związana jest z wyprowadzką na Sejneńszczyznę. - Tam przenikają się te wpływy różnych kultur. W litewskiej muzyce jest jakaś uwodzicielska poetyka, przedchrześcijański duch czai się w tych melodiach, a zwłaszcza w pieśniach sutartinės, w których jest bardzo dużo dziwnych rozwiązań harmonicznych i rytmicznych.

Do współpracy Ola Bilińska zaprosiła trzy będące siostrami wokalistki z Litwy: Dominikę Krisciunaite, Ramintę Krisciunaite i Lauksminę Baisulė Krisciunaite -Pliksnienie. W Dwójkowym studiu śpiewaczki na żywo wykonały tradycyjną pieśń litewską. W audycji wysłuchaliśmy też przedpremierowo dwóch nagrań Babadag zarejestrowanych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Ola Bilińska opowiadała o pracy nad płytą i przeplataniu się na niej trzech języków: polskiego, litewskiego i angielskiego.

Zespół Babadag w radiowej Dwójce Zespół Babadag w radiowej Dwójce

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Ola Bilińska, Dominika Krisciunaite, Raminta Krisciunaite i Lauksmina Baisulė Krisciunaite -Pliksnienie

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 15.15

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka z Szypliszk. "Tutaj każdy miał swoją pieśń"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:00
- Śpiewać umiał prawie każdy. Nawet gdy ktoś nie był popularnym śpiewakiem, to miał piosenkę, z którą był kojarzony - mówił w Dwójce Józef Murawski z zespołu "Pogranicze" z Szypliszk. Grupa w tym roku świętuje 35-lecie istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeszowskie klimaty. Cymbalista i skrzypek z Albigowej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 17:06
- Miałem kolegów muzykantów, z których jeden na skrzypkach grał, a drugi na trąbce. No to zrobiliśmy kapelę i chodziliśmy grać. A wszystko ze słuchu - mówił Stefan Szpunar w archiwalnym nagraniu odtworzonym w audycji "Źródła".
rozwiń zwiń