Totalna edukacja, czyli jak zostać prawdziwym góralem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:00
- Dawniej prawdziwy góral musiał się wywodzić z prawdziwej góralskiej rodziny, dzisiaj trochę się to zmienia - mówiła w Dwójce dr Maria Małanicz-Przybylska, autorka pracy "Między dźwiękami Skalnego Podhala. Współczesna góralszczyzna".
Audio
  • Dr Maria Małanicz-Przybylska o współczesnej góralszczyźnie (Źródła/Dwójka)
Góralska zabawa na Podhalu
Góralska zabawa na PodhaluFoto: PAP/Grzegorz Momot

Zbójnicki 1200.jpg
Przepis na zbójnickiego: ciupagi i silne nogi

Antropolożka kultury podkreśliła, że międzypokoleniowe przekazywanie góralskich treści odbywa się w inny sposób niż kiedyś. - Rodzice, którzy uważają się za prawdziwych górali, wysyłają swoje dzieci na nauki kultury góralskiej do zespołów muzyczno-tanecznych albo na lekcje muzyki góralskiej.

Dr Maria Małanicz-Przybylska opowiadała, że w muzyczną edukację wplecione są informacje na temat legend podhalańskich, dawnego życia pasterskiego, osobistości związanych z Podhalem. - Dzieci uczą się też zwyczajów, tego, jak prawdziwy góral powinien się zachowywać, jak ubrać się na wesele oraz kwestii światopoglądowych.

Jedna z rozmówczyń badaczki określiła taki model przekazywania tradycji jako totalną edukację góralską, ponieważ dzieci dostają cały pakiet potrzebny, by wejść do góralskiej elity.

W audycji rozmawialiśmy o tym, dlaczego rodzice traktują naukę gwary jako inwestycję, ale też o tym, w jaki sposób góralskie disco polo paradoksalnie pomaga podtrzymać prawdziwą tradycję. Dr Maria Małanicz-Przybylska mówiła także o zmieniającej się pozycji kobiet w kulturze góralskiej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowała: Anna Szotkowska

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska (antropolożka kultury)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:26
– Wiadomo, że Rabka nigdy nie będzie Skalnym Podhalem, ale coś musimy grać i jakiś region przyjąć – mówił skrzypek, którego kapela otrzymała jedną z trzech pierwszych nagród konkursu festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

9 Siył. Grają i śpiewają trzy pokolenia górali

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 16:39
"Nowyj wiesny przyseł cas" to tytuł najnowszego, dwupłytowego albumu, drugiego w dorobku zespołu 9 Siył. Oprócz młodych członków zespołu w nagraniu wzięli udział ich rodzice i dziadkowie, którzy na płycie wspominają dawne zwyczaje i obrzędy rodzinne.
rozwiń zwiń