X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Totalna edukacja, czyli jak zostać prawdziwym góralem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:00
- Dawniej prawdziwy góral musiał się wywodzić z prawdziwej góralskiej rodziny, dzisiaj trochę się to zmienia - mówiła w Dwójce dr Maria Małanicz-Przybylska, autorka pracy "Między dźwiękami Skalnego Podhala. Współczesna góralszczyzna".
Audio
  • Dr Maria Małanicz-Przybylska o współczesnej góralszczyźnie (Źródła/Dwójka)
Góralska zabawa na Podhalu
Góralska zabawa na PodhaluFoto: PAP/Grzegorz Momot

Zbójnicki 1200.jpg
Przepis na zbójnickiego: ciupagi i silne nogi

Antropolożka kultury podkreśliła, że międzypokoleniowe przekazywanie góralskich treści odbywa się w inny sposób niż kiedyś. - Rodzice, którzy uważają się za prawdziwych górali, wysyłają swoje dzieci na nauki kultury góralskiej do zespołów muzyczno-tanecznych albo na lekcje muzyki góralskiej.

Dr Maria Małanicz-Przybylska opowiadała, że w muzyczną edukację wplecione są informacje na temat legend podhalańskich, dawnego życia pasterskiego, osobistości związanych z Podhalem. - Dzieci uczą się też zwyczajów, tego, jak prawdziwy góral powinien się zachowywać, jak ubrać się na wesele oraz kwestii światopoglądowych.

Jedna z rozmówczyń badaczki określiła taki model przekazywania tradycji jako totalną edukację góralską, ponieważ dzieci dostają cały pakiet potrzebny, by wejść do góralskiej elity.

W audycji rozmawialiśmy o tym, dlaczego rodzice traktują naukę gwary jako inwestycję, ale też o tym, w jaki sposób góralskie disco polo paradoksalnie pomaga podtrzymać prawdziwą tradycję. Dr Maria Małanicz-Przybylska mówiła także o zmieniającej się pozycji kobiet w kulturze góralskiej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowała: Anna Szotkowska

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska (antropolożka kultury)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:26
– Wiadomo, że Rabka nigdy nie będzie Skalnym Podhalem, ale coś musimy grać i jakiś region przyjąć – mówił skrzypek, którego kapela otrzymała jedną z trzech pierwszych nagród konkursu festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

9 Siył. Grają i śpiewają trzy pokolenia górali

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 16:39
"Nowyj wiesny przyseł cas" to tytuł najnowszego, dwupłytowego albumu, drugiego w dorobku zespołu 9 Siył. Oprócz młodych członków zespołu w nagraniu wzięli udział ich rodzice i dziadkowie, którzy na płycie wspominają dawne zwyczaje i obrzędy rodzinne.
rozwiń zwiń