X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:26
– Wiadomo, że Rabka nigdy nie będzie Skalnym Podhalem, ale coś musimy grać i jakiś region przyjąć – mówił skrzypek, którego kapela otrzymała jedną z trzech pierwszych nagród konkursu festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
Audio
  • Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru (Źródła/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

głaz663.jpg
Stach z Dzwoli. Pierzaczki lepsze od komputera

Zespół z Rabki-Zdroju podzielił się miejscem na podium z Kapelą Henryka Gwiazdy z Ligęzowa oraz Kapelą Stacha z Dzwoli. Kapela Jakuba Rusieckiego nawiązuje do tradycji wsi Słone, która w PRL została włączona do obszaru miejskiego Rabki-Zdroju. – Stało się to trochę na naszą niekorzyść, ale generalnie góralszczyzna tam jeszcze żyje. To taki przysiółek, gdzie jeszcze końmi jeżdżą i owce chowają – opowiadał muzyk.

Jakub Rusiecki mówił w Dwójce o życiu na pograniczu Zagórza i Skalnego Podhala ("jedni uważają nas za zagórzanów, inni zaś gadają, że my są górale"), o podhalańskim dziedzictwie muzycznym i pięknie góralszczyzny, o "bogach muzycznych" ich regionu i o udziale w konkursach tradycyjnej muzyki.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Jakub Rusiecki (skrzypek)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 12.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Budz. Kazimierski laureat z Dębna Podhalańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 17:00
- Jak chodziłem w dzieciństwie w odwiedziny do babci, to zawsze grał u niej gramofon. Gdy słyszałem muzykę, pojawiał się we mnie wewnętrzny błysk – powiedział  laureat baszty na 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Kocemba. Mistrz nagrodzony w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:20
- Pamiętam, jak ojciec kupił mi pierwszą trzyrzędową harmonię. To była bardzo poważna decyzja, bo instrument kosztował tyle, co równowartość krowy – powiedział laureat Baszty w kategorii kapel na tegorocznym kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Siwiec: na oczepinach wszyscy chcieli śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:53
- Matka chrzestna i każda druhna miała inną piosenkę - podkreślała w Dwójce śpiewaczka Maria Siwiec, wspominając dawne weselne obrzędy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Wójcik o czarach i legendarnych braciach Simsiach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:06
- Czerwona wstążka na skrzypcach jest od uroku. Jak ktoś ma silny wzrok, to może rzucić boleść, ale ja to umiem odczyniać - opowiadał w Dwójce bębnista kapeli braci Wójcików z Zakrzewia koło Radomia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazujemy Kurpiowszczyznę w pełniej odsłonie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:34
- Mamy tu chałupy kurpiowskie od końca XVIII w. do początków XX, a także wyposażenie wnętrz - opowiadała Urszula Kuczyńska o Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk, Podhale, Kurpie. Kto wymyślił regiony?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:50
- Regionalizm jako XIX-wieczna strategia oswajania przestrzeni jest ściśle związany z podziałem administracyjnym - tłumaczył prof. Piotr Dahlig w audycji o kształtowaniu się małych ojczyzn.
rozwiń zwiń