X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Pogoda, dobry duch kultury Lasowiaków

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 09:00
Powszechnie znany jako "Władek", zasłużony lasowiacki skrzypek i jeden z najwybitniejszych muzyków Podkarpacia, zaszczepił miłość do muzyki ludowej u kilku pokoleń artystów z regionu.
Audio
  • Muzyka Lasowiaków: spotkanie z Kapelą Jurka Wrony z Kolbuszowej i Kapelą Cmolaskie Chłopaki z Cmolasu. Wspomnienie Władysława Pogody z Huciny (Dwójka/Źródła)
Lasowiackie serce autorstwa Anny Rzeszut (1937-2017), zasłużonej propagatorki kultury ludowej z Baranowa Sandomierskiego.
Lasowiackie serce autorstwa Anny Rzeszut (1937-2017), zasłużonej propagatorki kultury ludowej z Baranowa Sandomierskiego.Foto: Zbiory RCKL

W Kapeli Władka Pogody grał m.in. uznany klarnecista z Kolbuszowej, Jerzy Wrona, członek licznych zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych Rzeszowszczyzny. Od zmarłego w 2018 roku mistrza przejął bardzo wiele utworów. - Są żywe, wesołe, dodają energii. Są takie, jaki był on i samo jego nazwisko - opowiadał Jerzy Wrona.

 - W repertuarze mamy także dawne melodie lasowiackie, takie, których już teraz się nie gra. Niektóre pamiętam, bardzo dużo spisałem w zeszytach, jeden taki zeszyt dostałem od ojca, który też grał. Staramy się przypominać te zapomniane melodie - opowiadał Wrona, który reprezentuje średnie pokolenie lasowiackich muzyków.Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016 Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016

Najmłodsze pokolenie to m.in. trzech nastolatków z Puszczy Sandomierskiej: Adam Dragan oraz bracia Seweryn i Filip Kosiorowscy. Razem tworzą kapelę Cmolaskie Chłopaki z Cmolasu, która na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zajął pierwsze miejsce w konkursie "Folklor - kontynuacja".

- Do grania skłoniła nas babcia kolegów, a zacięcie do muzyki ludowej mamy przekazane rodzinnie. Grać uczyliśmy się od mistrzów z Puszczy Sandomierskiej, Jana Marca, Jana Cebuli. Władek Pogoda był dla nas ważny, bo on żył muzyką, muzyka była dla niego najważniejsza. A co my lubimy grać? Wściekłe polki, to nasza specjalność! - opowiadali Seweryn i Filip Kosiorowscy oraz Adam Dragan.

W audycji oprócz twórczości uczniów i przyjaciół Władysława Pogody przypomnieliśmy także jedne z ostatnich nagrań zmarłego w ubiegłym roku mistrza. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Jerzy Wrona z Kolbuszowej (klarnecista), Adam Dragan, Seweryn i Filip Kosiorowscy (Kapela Cmolaskie Chłopaki), Władysław Pogoda (skrzypek)

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 15.15

at/ac

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lasowiacy. Krótki opis ciekawego ludu i czemu winni etnografowie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 08:55
Jan Stanisław Bystroń ponad 90 lat temu w publikacji „Ugrupowania etniczne ludu polskiego” napisał, że w obrębie Puszczy Sandomierskiej napotykamy „niewielką, ale ciekawą grupę powstałą stosunkowo późno jako produkt kolonizacji leśnej”.
rozwiń zwiń