X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Piątek na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 15:30
W magazynie "Źródła" w Wielki Piątek poznaliśmy zwyczaje Wielkiego Tygodnia w różnych zakątkach historycznego Śląska.
Audio
  • Zwyczaje Wielkiego Tygodnia w różnych zakątkach historycznego Śląska (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty w miejscowościach na pograniczu śląsko-morawskim, grupy chłopców chodzą i hałasują terkotkami, grzechotkami i kołatkami młotkowymi (zwanymi klekotkami lub klepaczkami), zastępując w ten sposób bicie kościelnych dzwonów. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę - ostatni raz o 15.00. Kłapacze odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki - słodycze i owoce a nawet pieniądze.

Dawniej też, w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, równo o północy, kłapacze musieli obmyć się w rzece. Obmycie wodą dodawało siły, odwagi, zdrowia i urody. To efekt dawnych wierzeń śląskich. Uważano bowiem, że o północy, kiedy Jezus modlił się w Ogrójcu: „płynie rzekami przez kilka minut wino zamiast wody”. O tych i innych wielkopiątkowych zwyczajach na pograniczu śląsko-morawskim mówiła dr Kornelia Lach.

W audycji Józef Broda opowiadał o chodzeniu z Morzaną w Beskidzie Śląskim, a mieszkańcy wsi Bojszowy - o zwyczajach Wielkiego Tygodnia na ziemi pszczyńskiej. 

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: dr Kornelia Lach, Józef Broda

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczna wyprawa na Zamagurze Spiskie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy nowych nagrań muzyki tego regionu w wykonaniu kapeli Tomasza Hornika i śpiewaczek z Dursztyna - Marii i Grażyny Kaczmarczyk oraz Agnieszki Bigos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religijne melodie Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:00
Gościem magazynu była Julita Charytoniuk, badaczka wokalnej tradycji Podlasia. W ostatnich latach w kilkunastu wsiach północno-wschodniej Polski dokumentowała repertuar religijny – katolicki i prawosławny.
rozwiń zwiń