Trimagine - trio z wyjątkową wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 09:00
W magazynie spotkaliśmy się z laureatem II nagrody 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz Nagrody specjalnej im. Czesława Niemena. 
Audio
Trimagine
TrimagineFoto: Grzegorz Śledź PR

Zespół Trimagine, czyli Mariza Nawrocka, Michał Pepol i Paweł Czarny, nagrodzony został za wysoki kunszt muzyczny i spójną wizję artystyczną. - Mała forma, znakomici muzycy, świetne wcielenie Marizy Nawrockiej i pomysł, żeby dialogować z muzyką, której już nie ma, i do tego z trudną historią Holokaustu. Bardzo przejmujące - skwitowali jurorzy. 

- Moje zainteresowanie pieśniami jidysz jak najbardziej wynika z tej muzyki, w której byłam do tej pory - mówiła w "Źródłach" Mariza Nawrocka. - Muzyka podradomska, koło Przysuchy, ma bardzo dużo elementów muzyki żydowskiej, ponieważ tam żyła duża społeczność żydowska i to w pamięci wiejskich muzykantów przetrwało do dziś. Materiału zaczęłam szukać w dalekich, bo zamorskich archiwach amerykańskich, miałam do nich dostęp przez internet. Moją idolką były najpierw Ruth Rubin, a później Szechter Widman, zapałałam ogromną miłością do jej głosu. Jestem bardzo wzruszona - bardzo wielkim zaufaniem obdarzył mnie jej wnuk, który pozwolił mi na korzystanie z tych nagrań - opowiadała śpiewaczka.

- Użyliśmy stylu, który najbardziej odpowiadał tym pieśniom, czyli minimalizmu. Chcieliśmy nadać pieśniom kontemplacyjny charakter. Nie chcieliśmy też popadać w stereotypy i oczywistości. Całe szczęście, że nie użyliśmy klarnetu - mówił Paweł Czarny. - Powstało coś nowego, co pokaże te pieśni od innej strony.

W audycji wspomnieliśmy też Tadeusza Gąsienicę-Giewonta – podhalańskiego muzyka, gawędziarza, przewodnika i ratownika tatrzańskiego - w 20. rocznicę jego śmierci.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Mariza Nawrocka, Michał Pepol, Paweł Czarny (zespół Trimagine)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Czytaj także

Święto folku z Polskim Radiem. Wielka inauguracja

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 10:30
Rozpoczyna się kolejna, 22. już odsłona Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W tym roku oprócz najnowszych rodzimych propozycji muzycznych usłyszymy gwiazdy world music ze Szwecji, Maroka i Albanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Free jazz na ludowo odkryciem Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:00
Gośćmi poniedziałkowych "Źródeł", świeżo po zakończeniu festiwalu, byli laureaci jego Grand Prix, zespół Lumpeks - Olga Kozieł i Sébastien Beliah.
rozwiń zwiń