Kalendarz Piotra Gana - cenny prezent na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:00
- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy Piotr Gan i Czesław Kussel, którzy w audycji przywołali wyjątkowo swoją pracę, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego.
Audio
  • Archiwalna rozmowa Piotra Gana i Czesława Kussela o ich pracy przy audycjach regionalnych (Dwójka/Źródła)
Na zdjęciu m.in. Piotr Gan (siedzi na ławce) i Czesław Kussal (stoi oparty o płot).
Na zdjęciu m.in. Piotr Gan (siedzi na ławce) i Czesław Kussal (stoi oparty o płot).Foto: Z archiwum Piotra Gana

Okładka Kalendarza Piotra Gana na rok 2020. Okładka Kalendarza Piotra Gana na rok 2020. Archiwum Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

- Mieliśmy duże trudności z nagraniem dźwięku, było koło 25 stopni mrozu, zmuszaliśmy pana młodego wjeżdżającego do panny młodej kilkakrotnie przejeżdżać zagrodzoną bramę. Był tak strasznie zdenerwowany – wspominali w archiwalnej rozmowie z lat 60. Piotr Gan i Czesław Kussel, autorzy audycji regionalnych w Radiu Kielce.

Postać Piotra Gana, zmarłego 1983 roku słynnego wieloletniego dziennikarza radiowego, nazywanego także Kolbergiem Kielecczyzny, przypomnieliśmy w związku z wydaniem wyjątkowego Kalendarza Piotr Gana na 2020 rok. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie po śmierci radiowca zakupiło od jego żony Ireny prywatne archiwum, na które składa się prawie 1400 czarno-białych negatywów i 3100 stron notatek terenowych i tekstów. Piotr Baczewski i Fundacja Muzyka Zakorzeniona pomogli uregulować stan prawny tych materiałów, w zamian muzeum pozwoliło na ich udostępnianie. Zdigitalizowany zbiór zdjęć Gana można zatem oglądać na stronie cyfrowej biblioteki Polona, na stronie archiwumgana.pl, oraz na wspomnianym kalendarzu.

- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie, materiału jest bardzo dużo – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy, którzy w swoich rozmowach wyjątkowo mówili o swojej pracy, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego. 

- "Wesele radomskie" nagrywaliśmy około 12 godzin, mróz był 25 stopni, mieliśmy z tym duże trudności. Wyszło 30 minut audycji - wspominali w jednym ze swoich programów dziennikarze, wyjawiając tajniki swojej pracy. Wspomnieli też inne swoje audycje: "Ludowy śpiewak z Błazin", poświęconą Józefowi Myszce, "Oryle" o wiślańskich flisakach, "Lany Poniedziałek" – przedstawiającą dawne tradycje oblewania wodą w czasie Świąt Wielkanocnych, "Nocne żniwa" czy "Muzykanckie tradycje", dotyczące kasowania kapel. Co to było kasowanie? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Piotr Gan i Czesław Kussel, redaktorzy Radia Kielce (rozmowa archiwalna)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at/am


Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panna i harmonia - tajemnica sukcesu rodzinnej kapeli Kołazińskich

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:00
- Bardzo chętnie brano nas na wesela, bo każdy chciał zobaczyć, jak to panienka gra na harmonii - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek Stefan Kołaziński, który występował ze swoją córką, Wiesławą Gromadzką.
rozwiń zwiń