X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kalendarz Piotra Gana - cenny prezent na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:00
- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy Piotr Gan i Czesław Kussel, którzy w audycji przywołali wyjątkowo swoją pracę, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego.
Audio
  • Archiwalna rozmowa Piotra Gana i Czesława Kussela o ich pracy przy audycjach regionalnych (Dwójka/Źródła)
Na zdjęciu m.in. Piotr Gan (siedzi na ławce) i Czesław Kussal (stoi oparty o płot).
Na zdjęciu m.in. Piotr Gan (siedzi na ławce) i Czesław Kussal (stoi oparty o płot).Foto: Z archiwum Piotra Gana

Okładka Kalendarza Piotra Gana na rok 2020. Okładka Kalendarza Piotra Gana na rok 2020. Archiwum Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

- Mieliśmy duże trudności z nagraniem dźwięku, było koło 25 stopni mrozu, zmuszaliśmy pana młodego wjeżdżającego do panny młodej kilkakrotnie przejeżdżać zagrodzoną bramę. Był tak strasznie zdenerwowany – wspominali w archiwalnej rozmowie z lat 60. Piotr Gan i Czesław Kussel, autorzy audycji regionalnych w Radiu Kielce.

Postać Piotra Gana, zmarłego 1983 roku słynnego wieloletniego dziennikarza radiowego, nazywanego także Kolbergiem Kielecczyzny, przypomnieliśmy w związku z wydaniem wyjątkowego Kalendarza Piotr Gana na 2020 rok. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie po śmierci radiowca zakupiło od jego żony Ireny prywatne archiwum, na które składa się prawie 1400 czarno-białych negatywów i 3100 stron notatek terenowych i tekstów. Piotr Baczewski i Fundacja Muzyka Zakorzeniona pomogli uregulować stan prawny tych materiałów, w zamian muzeum pozwoliło na ich udostępnianie. Zdigitalizowany zbiór zdjęć Gana można zatem oglądać na stronie cyfrowej biblioteki Polona, na stronie archiwumgana.pl, oraz na wspomnianym kalendarzu.

- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie, materiału jest bardzo dużo – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy, którzy w swoich rozmowach wyjątkowo mówili o swojej pracy, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego. 

- "Wesele radomskie" nagrywaliśmy około 12 godzin, mróz był 25 stopni, mieliśmy z tym duże trudności. Wyszło 30 minut audycji - wspominali w jednym ze swoich programów dziennikarze, wyjawiając tajniki swojej pracy. Wspomnieli też inne swoje audycje: "Ludowy śpiewak z Błazin", poświęconą Józefowi Myszce, "Oryle" o wiślańskich flisakach, "Lany Poniedziałek" – przedstawiającą dawne tradycje oblewania wodą w czasie Świąt Wielkanocnych, "Nocne żniwa" czy "Muzykanckie tradycje", dotyczące kasowania kapel. Co to było kasowanie? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Piotr Gan i Czesław Kussel, redaktorzy Radia Kielce (rozmowa archiwalna)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at/am


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panna i harmonia - tajemnica sukcesu rodzinnej kapeli Kołazińskich

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:00
- Bardzo chętnie brano nas na wesela, bo każdy chciał zobaczyć, jak to panienka gra na harmonii - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek Stefan Kołaziński, który występował ze swoją córką, Wiesławą Gromadzką.
rozwiń zwiń