Dawne bożonarodzeniowe i kolędnicze zwyczaje w Kieleckiem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych rozmów z mieszkańcami okolic Bodzentyna. Pojawiły się oryginalne opowieści m.in. o wigilii i związanych z nią przesądach, o “etykiecie” pierwszego dnia świąt, o kolędnikach (m.in. turoniarzach, kłapoczach) chodzących od dnia św. Szczepana.
Audio
  • Dawne bożonarodzeniowe i kolędnicze zwyczaje w Kieleckiem (Dwójka/Źródła)
Turoń.
Turoń.Foto: Wikipiedia, lic. CC

Rozmowom towarzyszyły kolędy i pastorałki oraz kolędy życzące.

 - Rano to żeśmy wstajali jak najwcześniej, bo każdy się ubiegał, żeby cały rok tak wstajał. Z rana każdy uważał czy będzie kichoł, czy nie. Jak kto kichnął, to będzie żył. Kto nie kichnął ten martwił się, że umrze. Jak my wstali to my krzątali się i zachowywali jak najlepiej, żeby nie dostać, bo by cały rok był bity. Później szykowali śniadanie, naskrobali kartofli, śledzia i śniadanie było pod południe, a później szykowali Wigilię - opowiadała o poranku wigilijnym w archiwalnym nagraniu mieszkanka okolic Bodzentyna.

W drugiej części audycji zabrzmiał fragment ostatniego koncertu kolędowego PR2, na którym wystąpił zespół Trebunie-Tutki.

Zachęcamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Data emisji: 25.12.2019

Godzina emisji: 15.15

 

gs

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cześć tobie, mistrzu!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:00
"Niech pieśń twa płonie, niech budzi serca po wieczysty czas, któż dziś twą lutnie pochwyci w dłonie, kto twoim laurem otoczy skronie i z twoją pieśnią stanie wśród nas?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz Piotra Gana - cenny prezent na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:00
- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy Piotr Gan i Czesław Kussel, którzy w audycji przywołali wyjątkowo swoją pracę, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego.
rozwiń zwiń