REKLAMA

Starożytne źródła Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
W czwartek 26 grudnia Adam Strug opowie o genezie święta Bożego Narodzenia i kontrowersjach z nim związanych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy chrześcijanie przyłączają się do obchodów, a to za sprawą jego pogańskiej proweniencji.
Audio
  • Starożytne źródła Bożego Narodzenia (Dwójka/Źródła)
Dzień przesilenia zimowego. Prehistoryczny kamienny krąg (USA).
Dzień przesilenia zimowego. Prehistoryczny kamienny krąg (USA).Foto: Shutterstock

Jak mówił w audycji Adam Strug, przekonanie chrześcijan o jednorodnym charakterze Świąt Bożego Narodzenia są błędne, bo chrześcijaństwo to eklektyczna całość, stale ewoluująca. Za dzień Bożego Narodzenia podawano różne daty: 19 kwietnia, 20 maja, 17 listopada, 6 stycznia (Boże Narodzenie na dwieście lat przed Chrystusem obchodzono w starożytnym Egipcie). Skąd wzięła się data 25 grudnia? O tym  -  w nagraniu audycji.

W magazynie Piotr Dorosz przedstawił także opowieści Zuzanny Kawulok i Anny Malec o kolędowaniu. A że to dzień św. Szczepana - nie zabrakło też o nim pieśni. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug i Piotr Dorosz

Data emisji: 26.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak śmierć kumą została

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:25
Gośćmi "Źródeł" byli Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak - pracownicy Biblioteki Narodowej, którzy opowiedzieli o odnalezieniu przez prof. Wiesława Wydrę XVI-wiecznego druku, zawierającego całą "Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie tradycyjne pieśni adwentowe i maryjne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Na spotkanie z pięknymi polskimi melodiami adwentowymi w "Źródłach" zapraszał Adam Strug. Piotr Dorosz zabrał nas z kolei na wystawę "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa".
rozwiń zwiń