Polskie tradycyjne pieśni adwentowe i maryjne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Na spotkanie z pięknymi polskimi melodiami adwentowymi w "Źródłach" zapraszał Adam Strug. Piotr Dorosz zabrał nas z kolei na wystawę "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa".
Audio
  • Polskie tradycyjne pieśni adwentowe (Dwójka/Źródła)
Palenie świec, znak adwentu, jest ważnym elementem religijnych obchodów.
Palenie świec, znak adwentu, jest ważnym elementem religijnych obchodów.Foto: Shutterstock.com/EvGavrilov

W czwartkowych "Źródłach" zajęliśmy się historią i współczesnym wyrazem czasu adwentowego, oraz pieśniami praktykowanymi w tym okresie.

Adwent to czas przejścia. W Kościele chrześcijańskim okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. To okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Repertuar adwentowy stanowi w dawnych śpiewnikach kościelnych zbiór najskromniejszy.

Posłuchaliśmy w audycji m.in.:

  • fragmentu jutrzni adwentowej w wykonaniu Benedyktynów Tynieckich,
  • pieśni z Kurpiowszczyzny Zielonej w wykonaniu Zofii Warychowej,
  • fragmentu pieśni o św. Barbarze zaśpiewanego przez Stanisława Żarnocha,
  • utworu "O gospodzie uwielbiona", który zaśpiewała Anna Broda,
  • utworu "Zdrowaś królewno wyborna" w wykonaniu Roberta Pożarskiego.

***

Wystawa "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa" otwarta jest w nowych przestrzeniach ekspozycyjnych w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. To wyjątkowa ekspozycja nawiązująca eksponatami do gotycko-renesansowych wnętrz zamku. O wystawie i tym, co można na niej zobaczyć, opowiadała dr Aneta Oborny, dyrektor MLIM w Szydłowcu.

- Interaktywność tej wystawy w połączeniu z jej złożonością, urozmaiconą narracją, wielowymiarowością w jakiej te instrumenty są pokazywane tworzy wystawę instrumentologiczną nie znajdującą obecnie odpowiednika w naszym kraju - tłumaczyła dr Aneta Oborny, dyrektor MLIM w Szydłowcu.

Co możemy zobaczyć na wystawie? Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 5.12.2019 

Godzina emisji: 15.15


at/gs


Czytaj także

Kalendarz Piotra Gana - cenny prezent na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:00
- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy Piotr Gan i Czesław Kussel, którzy w audycji przywołali wyjątkowo swoją pracę, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka. Wspomnienie góralskiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:00
Wybitny prymista, dla wielu pokoleń autorytet, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Był artystą wszechstronnym - malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. 
rozwiń zwiń