X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie tradycyjne pieśni adwentowe i maryjne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Na spotkanie z pięknymi polskimi melodiami adwentowymi w "Źródłach" zapraszał Adam Strug. Piotr Dorosz zabrał nas z kolei na wystawę "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa".
Audio
  • Polskie tradycyjne pieśni adwentowe (Dwójka/Źródła)
Palenie świec, znak adwentu, jest ważnym elementem religijnych obchodów.
Palenie świec, znak adwentu, jest ważnym elementem religijnych obchodów.Foto: Shutterstock.com/EvGavrilov

W czwartkowych "Źródłach" zajęliśmy się historią i współczesnym wyrazem czasu adwentowego, oraz pieśniami praktykowanymi w tym okresie.

Adwent to czas przejścia. W Kościele chrześcijańskim okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. To okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Repertuar adwentowy stanowi w dawnych śpiewnikach kościelnych zbiór najskromniejszy.

Posłuchaliśmy w audycji m.in.:

  • fragmentu jutrzni adwentowej w wykonaniu Benedyktynów Tynieckich,
  • pieśni z Kurpiowszczyzny Zielonej w wykonaniu Zofii Warychowej,
  • fragmentu pieśni o św. Barbarze zaśpiewanego przez Stanisława Żarnocha,
  • utworu "O gospodzie uwielbiona", który zaśpiewała Anna Broda,
  • utworu "Zdrowaś królewno wyborna" w wykonaniu Roberta Pożarskiego.

***

Wystawa "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa" otwarta jest w nowych przestrzeniach ekspozycyjnych w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. To wyjątkowa ekspozycja nawiązująca eksponatami do gotycko-renesansowych wnętrz zamku. O wystawie i tym, co można na niej zobaczyć, opowiadała dr Aneta Oborny, dyrektor MLIM w Szydłowcu.

- Interaktywność tej wystawy w połączeniu z jej złożonością, urozmaiconą narracją, wielowymiarowością w jakiej te instrumenty są pokazywane tworzy wystawę instrumentologiczną nie znajdującą obecnie odpowiednika w naszym kraju - tłumaczyła dr Aneta Oborny, dyrektor MLIM w Szydłowcu.

Co możemy zobaczyć na wystawie? Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 5.12.2019 

Godzina emisji: 15.15


at/gs


Czytaj także

Kalendarz Piotra Gana - cenny prezent na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:00
- Tym razem przed mikrofonem my, to znaczy autorzy audycji regionalnych. Chcielibyśmy przedstawić państwu nasze perypetie związane z nagraniem audycji w terenie – zapowiedzieli w nagraniu redaktorzy Piotr Gan i Czesław Kussel, którzy w audycji przywołali wyjątkowo swoją pracę, a nie wiejskich artystów i muzyków z Kieleckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka. Wspomnienie góralskiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:00
Wybitny prymista, dla wielu pokoleń autorytet, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Był artystą wszechstronnym - malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. 
rozwiń zwiń