"Śląskie powstaje" - Krzikopa wydaje płytę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 10:00
- Odwołujemy się do dwóch rodzajów powstania: po pierwsze kultury śląskiej, po drugie walki Ślązaków o ich tożsamość w powstaniach śląskich - mówili w "Źródłach" Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz, członkowie zespołu - laureata festiwalu Nowa Tradycja 2019
Audio
  • Krzikopa o premierze nowej płyty "Śląskie powstaje"
Katarzyna Dudziak w studiu Dwójki.
Katarzyna Dudziak w studiu Dwójki.Foto: Grzegorz Śledź

Jak piszą artyści w książeczce dołączonej do wydawnictwa - ich pierwszego koncepcyjnego albumu - to "Odyseja przez letnie miesiące - od najkrótszej nocy w roku (Sobótecka), szalonych wesel (Oj chmielu, chmielu - pieśń weselna), przez romanse i rozstania (Od Bytomia bita droga - pieśń powstańcza), grozę walki (Mam ja jeden śliczny zamek), lament matki (Kajze mi się podzioł), podsumowane uniwersalnym proroctwem nadchodzącej wojny (Tam pod lasem, archaiczna pieśń polska, zebrana na Dolnym Śląsku)".


"Śląskie powstaje" Krzikopy ma premierę 25 stycznia 2020. "Śląskie powstaje" Krzikopy ma premierę 25 stycznia 2020.

- Łączymy w ten sposób archaiczne melodie Górnego Śląska, wzięte jeszcze z czasów tworzenia się tożsamości śląskiej, i pieśni pochodzące z czasów trzech powstań śląskich z lat 1919, 1920 i 1921. Mówimy o korzeniach śląskiej tożsamości i o walce o nią - mówiła w audycji Katarzyna Dudziak.

Powrót do śląskich korzeni

Jak podkreślają muzycy, chcą tym samym zachęcać słuchaczy do samodzielnego poszukiwania wiedzy na poruszony przez siebie temat. Sami stworzyli zaś "album koncepcyjny", mieszankę oryginalnych melodii tradycyjnych z charakterystycznymi dla Krzikopy aranżacjami (za większość z nich odpowiada Mateusz Dyszkiewicz). 

Do głównego zamysłu artyści dołączają też to, że wszystkie utwory z płyty związane są z latem. - To podróż rozpoczynająca się w maju, przez Sobótkę, klimat weselny, romans, odrzucenie, walkę, śmierć, lament matki, aż po proroctwo nadchodzącej wojny -zdradziła Katarzyna Dudziak, mówiąc, że na takim scenariuszu zasadzą cie będzie także specjalny koncert z tym repertuarem (na który składają się też piosenki powstańcze) w sierpniu. - To niestety nie jest szczęśliwe zakończenie, a wizja podzielenia Śląska. 

Na szczególną uwagę zasługuje forma wydania płyty "Śląskie powstaje": 25 stycznia Krzikopa umieści album w całości w sieci, za darmo i do pobrania. Na nośniku dostępny będzie w formie winylowej, ale w ograniczonym nakładzie. 

*** 

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Katarzyna Dudziak, Mateusz Dyszkiewicz (Krzikopa)

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at/mat. pras.

Czytaj także

Święto folku z Polskim Radiem. Wielka inauguracja

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 10:30
Rozpoczyna się kolejna, 22. już odsłona Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W tym roku oprócz najnowszych rodzimych propozycji muzycznych usłyszymy gwiazdy world music ze Szwecji, Maroka i Albanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22. Nowa Tradycja dobiegła końca

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:00
- Określenie werdyktu tegorocznego festiwalu było dla nas wyjątkowo trudne, pełne kontrowersji. Zrodziło pytanie o istotę Nowej Tradycji - przyznali członkowie jury Konkursu Muzyki Folkowej 2019. Ostatecznie zwycięzcą festiwalu został zespół Lumpeks. 
rozwiń zwiń