X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka na receptę. O jej dobroczynnych właściwościach

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 17:50
- Muzyka działa równocześnie na somę i na psyche: zmniejsza napięcie mięśniowe, spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja oddech - mówił w audycji dr Maciej Kierył, legenda polskiej muzykoterapii.
Audio
  • Rozmowa z drem Maciejem Kieryłem i Olgą Stopińską (Dwójka/Źródła)
Wspólne zajęcia muzyczne są często wykorzystywaną formą terapii.
Wspólne zajęcia muzyczne są często wykorzystywaną formą terapii.Foto: Shutterstock.com/l i g h t p o e t

Każdy ma swoją ulubioną muzykę, która ułatwia np. wstawanie poranne czy pracę fizyczną bądź intelektualną. Muzyka ma działanie relaksacyjne, a nawet integruje rodzinę przy stole. Maciej Kierył

Maciej Kierył to lekarz anestezjolog, muzykoterapeuta Domu Pomocy Społecznej, Poradni Odwykowej oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Autor popularnej techniki - Mobilnej Rekreacji Muzycznej (MRM). Opracował kasety magnetofonowe i płyty "Relaks rodzinny”, "Dla kobiet w ciąży”. Jest też wykładowcą Wydziału Muzykoterapii Akademii Muzycznej w Łodzi. Razem z nim i Olgą Stopińską - śpiewaczką, zawodową wokalistką i muzykoterapeutką, a także znawczynią pieśni kurpiowskich i współzałożycielką zespołu Burónka rozmawialiśmy w "Źródłach" o dobroczynnych właściwościach muzyki i jej znaczeniu w terapii.


Maciej Kierył Olga Stopińska w "Źródłach" . Maciej Kierył i Olga Stopińska w studiu Dwójki.

Terapia stara jak świat

Jak mówili goście audycji, muzykoterapia to specjalność interdyscyplinarna, która zrodziła się w szpitalu psychiatrycznym w Polsce w 1890 roku, za doktora Stupnickiego, ale o współczesnej muzykoterapii możemy mówić od lat 70., kiedy to we Wrocławiu działali prof. Tadeusz Natanson i docent Andrzej Janicki. - Na Akademii Muzycznej we Wrocławiu utworzyli zakład muzykoterapii, skupiał on wszystkich entuzjastów stosowania różnych form muzyki jako szczególnej formy psychoterapii - tłumaczył dr Kierył. - Te działania uzupełniają prawidłowo prowadzone leczenie: farmakologiczne, rehabilitacyjne, operacyjne, pedagogikę specjalną czy nawet pedagogikę w ogóle.

- Na świecie zaś - dodała Olga Stopińska - jest mnóstwo różnych form muzykoterapii. Zaczęły się one pojawiać zwłaszcza po drugiej wojnie światowej, ale tak naprawdę wiara w uzdrawiającą moc muzyki obecna były od zarania dziejów.

Często sięga się przy tym do pieśni tradycyjnych czy pierwotnych, bo one są nam szczególnie bliskie. Nawet jeśli ich nie znamy, to tkwią gdzieś w pamięci naszego kręgu kulturowego, są uwspólnione. Olga Stopińska

Olga Stopińska to uczennica dra Kieryła, twórcy najważniejszej w Polsce metody Mobilnej Rekreacji Muzycznej. Doktor Kierył opracował ją, zaczynając od spontanicznych działań muzykoterapeutycznych, stosowanych wobec pacjentów np. przed operacjami. Na celu miał obniżenie poziomu lęku, stresu, a także organizację czasu przed zabiegami.

- Muzyka wpływa na nastrój, odwzorowuje wydarzenia życiowe, nasz stan ducha - mówił dr Kierył. - Każdy ma swoją ulubioną muzykę, która ułatwia np. wstawanie poranne czy pracę fizyczną bądź intelektualną. Muzyka ma działanie relaksacyjne, a nawet integruje rodzinę przy stole - mówił specjalista. - Muzyka działa równocześnie na somę i na psyche: zmniejsza napięcie mięśniowe, spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja oddech. Efekty? Są zbawienne - przekonywali goście audycji.

Uruchomienie, zrytmizowanie, odreagowanie, relaksacja

W audycji goście zdradzili też, według jakiego porządku można przeprowadzić zajęcia z muzykoterapii, które inkorporują np. muzykę ludową.

- Uruchomienie polega na bardzo spokojnym oddychaniu, i spokojnym, niezobowiązującym ruchu ciała, który nas "uruchamia" fizycznie i psychicznie - tłumaczył dr Kierył. - Zrytmizowanie to z kolei etap, w którym pacjent czy klient może już czynnie wziąć udział, w formie zabawy - naturalnie klaszcząc, oklepując, itd. Rytmy powinny być proste. Jeśli dodamy jakieś instrumenty, tym łatwiej w zajęciach uczestniczyć. Chodzi o to, by nie być biernym, a dzięki temu następuje odreagowanie napięć.

Maciej Kierył i Olga Stopińska, tłumacząc szczegóły kolejnych etapów zajęć z muzykoterapii (odreagowanie, relaksacja), mówili, dlaczego szczególnie wartościowa w tym może być muzyka ludowa. - Muzyka pełni w tym rolę służebną, a gust muzykoterapeuty schodzi na drugi plan. Często sięga się przy tym do pieśni tradycyjnych czy pierwotnych, bo one są nam szczególnie bliskie. Nawet jeśli ich nie znamy, to tkwią gdzieś w pamięci naszego kręgu kulturowego, są uwspólnione - mówiła Olga Stopińska, która specjalizuje się w etnomeloterapii (terapii śpiewem z zastosowaniem śpiewu tradycyjnego).

- Ważne są tak zwane formy graniczne - mówił o gatunkach muzycznych stosowanych w muzykoterapii dr Kierył. - Taka jest np. muzyka zespołu Mazowsze, trochę ludowa, a trochę współczesna. Etno, nowa tradycja - wszystko to są formy graniczne. Nowa tradycja, która łączy stare pieśni z nowymi aranżacjami ma szansę przywrócić polskiej muzyce ludowej należne jej miejsce, bo jest trochę zapomniana.

Kiedy i dla kogo muzykoterapia jest najbardziej korzystna? Jak się ją prowadzi? Jak dokładnie wykorzystać w niej m.in. muzykę ludową? Więcej szczegółów i ciekawostek - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dr Maciej Kierył (lekarz, muzykoterapeuta), Olga Stopińska (śpiewaczka, muzykoterapeutka)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźna bogini Bhadrakali przychodzi nocą

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:59
Pod takim tytułem w Muzeum Azji i Pacyfiku Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk organizują spotkanie i projekcję filmów dotyczących Indii, a konkretnie rytualnych widowisk ku czci okrutnej bogini.
rozwiń zwiń