Powalcz o tytuł najlepszej folkowej płyty roku 2019

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 11:00
O polskim rynku płytowym, zwłaszcza w kategorii folk, rozmawialiśmy z jednym z tegorocznych jurorów Folkowego Fonogramu Roku - dziennikarzem muzycznym Jarosławem Szubrychtem.
Audio
  • Jarosław Szubrycht, członek jury Folkowego Fonogramu Roku 2019, ocenia folkowe płyty minionego roku (Dwójka/Źródła)
Jarosław Szubrycht w studiu Dwójki
Jarosław Szubrycht w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź

RCKL - Maja Kleszcz -Kapela ze wsi Warszawa -NOWA TRADYCJA 2010 -1200.jpg
Weź udział w konkursach fonograficznych Polskiego Radia!

Dziennikarz - redaktor naczelny "Gazety Magnetofonowej", związany także z "Polityką" i "Gazetą Wyborczą" - w jury radiowego konkursu fonograficznego zasiądzie po raz pierwszy. W "Źródłach" razem z Kubą Borysiakiem ocenił stan polskiego rynku muzycznego z repertuarem folkowym. Pierwszą ze wspomnianych była płyta grupy Radical Polish Ensemble.

- To jedna z najciekawszych płyt tamtego roku - powiedział dziennikarz, który bardzo wysoko umieścił to wydawnictwo na swojej liście faworytów z datą 2019. - Zachwyciła mnie zderzeniem tradycji z muzyką awangardową oraz wspaniałą historią. 

"Klęska urodzaju, ciekawe dziwadła"

Wśród 30 ułożonych przez sobie albumów Szubrycht zawarł także "Šulinys" polsko-litewskiego zespołu Babadag, przykład interesującego sposobu podchodzenia do granic, zarówno geograficznych, jak i stylistycznych, czy płytę "Cud" Karoliny Czarneckiej - "ciekawy eksperyment folkrapowy", w którym artystka połączyła stylizowaną tradycję Podlasia z rapem i elektroniką. "Ciekawe dziwadło" - dodał dziennikarz, podkreślając przy tym, że jego zdaniem polski rynek muzyczny dotknęła w minionym roku klęska urodzaju.

W audycji słuchaliśmy też o płytach z kręgu folkowego, które stały się ważną częścią popkultury i które łączą się z gatunkiem dość rzadko wskazywanym przez osoby śledzące kandydatów do Folkowego Fonogramu Roku. - To płyty takie jak "DYM" od Studium Instrumentów Etnicznych, czyli pogański, wręcz barbarzyński folk, w którym brak pięknych, subtelnych melodii, są za to mocny rytm, warkot i klimat bojowy. To także folkmetalowa propozycja od grupy Tołhaje ze ścieżką dźwiękową do cieszącego się dużą popularnością serialu "Wataha" - wymienił Szubrycht i przyznał: - To może być czarny koń tego wyścigu.

Gość audycji zwrócił uwagę, że zespoły z kręgu folkrocka czy folkmetalu (jak np. Wardruna) dla wielu osób stanowią pierwszy krok na drodze folkowych poszukiwań. - Dlatego jest to bardzo pozytywne zjawisko - stwierdził.

Muzyka tradycyjna na swój własny sposób

Wspomnieliśmy w programie zalety takich jeszcze albumów, jak "Ciemnienie" duetu Mehehe, "Obertasy" od grupy Opla, propozycji wydanej pod nazwą Provinz Posen, w której zdaniem Jarosława Szubrychta tkwi potencjał na "coś naprawdę dużego i długotrwałego". Pojawiły się też "Polski, polonez, chodzony" Kapeli Brodów czy płyta nagrana wspólnie przez Felixa Lajko i Wołosów.

Fonograficzny konkurs Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku, którego jurorem będzie w tym roku m.in. Jarosław Szubrycht, to platforma otwarta nie tylko na folk, lecz także na elektronikę, jazz, muzyką improwizowaną, tradycyjną in crudo i tę tłumaczoną na język młodego pokolenia (na różne sposoby). Konkurs dostępny jest dla wszystkich, którzy z inspiracji tradycją w ubiegłym roku wydali płyty.

***

Po najnowsze recenzje płytowe sięgnij do działu >>> SŁUCHAMY >>>.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Jarosław Szubrycht (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at/jp

Czytaj także

Polska muzyka ludowa radykalna jak nigdy dotąd

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 07:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" odwiedził nas Maciej Filipczuk, aby zaprosić na koncert grupy Radical Polish Ansambl, która właśnie wydała debiutancką płytę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:55
Tradycyjnie na początku roku ruszają zgłoszenia do radiowych konkursów na najlepszą płytę z muzyką folkową - Folkowy Fonogram Roku 2019, i z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł 2019.
rozwiń zwiń