REKLAMA

Khmerska muzyka tradycyjna w latach 70.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:45
W ostatni czwartek karnawału udaliśmy się na Daleki i całkiem bliski Wschód. W pierwszej części audycji Adam Strug zabrał słuchaczy w muzyczną podróż do Kambodży. Khmerska muzyka tradycyjna, a szczególne tamtejsza sztuka wokalna są nie lada wyzwaniem dla ucha melomanów z Europy.
Audio
  • Khmerska muzyka tradycyjna lat 70. według Adama Struga (Dwójka/Źródła)
  • Rozmowa Patrycji Zisch z Wojciechem Schroederem, założycielem i prowadzącym Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego (Dwójka/Źródła)
Kambodżański zespół muzyki tradycyjnej.
Kambodżański zespół muzyki tradycyjnej.Foto: Shutterstock

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku na kambodżańską scenę wpłynął zachodni rock and roll i soul za pośrednictwem radia amerykańskich sił zbrojnych, którego audycje były nadawane w pobliskim południowym Wietnamie. Zaowocowało to wyjątkowym brzmieniem, w którym zachodnie brzmienia popu i rocka zostały połączone z technikami wokalnymi Khmerów.

"To inny muzyczny kosmos, inne skale, inna wyobraźnia muzyczna" - sprecyzował prowadzący. Nie mniej spektakularne są kambodżańskie adaptacje przebojów amerykańskich z lat 70. Adaptatorzy, mimo fascynacji muzyką rockową, nie mogą się rozstać z własnym stylistycznym etnosem. 

 - Nagrania pochodzą z wydanego w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych albumu wydawnictwa Sublime Frequencies zatytułowanego "Cambodian Cassette Archives: Khmer Folk & Pop Music" - tłumaczył w "Źródłach" Adam Strug. - To gotowy materiał na przeboje!

Brak formalnego spisanego systemu teorii tradycyjnej muzyki kambodżańskiej spowodował wrażenie wśród współczesnych w tym kraju, że muzyka ta była "niepoprawna", "przestrojona" lub "nieokrzesana" w porównaniu z muzyką zachodnią lub chińską. Etnomuzykolog, Sam-Ang Sam, napisał krótkie wprowadzenie do muzyki kambodżańskiej. Mówił o trzech rodzajach muzyki tradycyjnej Kambodży: wiejskiej, dworskiej i świątynnej. W każdym tym otoczeniu muzyka pełniła funkcję użytkową lub rozrywkową. Muzyka ludowa wsi obejmowała m.in. kar boran - muzykę na wesela i araak - muzykę do komunikacji z duchami. Muzyka dworska grana była przez orkiestry złożone z charakterystycznego zestawu instrumentów. Nazywano ją pinpeat i składała się z dzwonków, gongu, ksylofonów, metalofonu, oboju i perkusji - towarzyszyła tańcowi, zabawom w maskach, grze cieni i ceremoniach religijnych. Mniej rozrywkowo grała natomiast orkiestra mohori. Świątynie posiadały również swoje zespoły zwane korng skor, składające się głównie z gongów i bębnów, a także orkiestrę pinpeat.

***

W drugiej części Patrycja Zisch przywołała rozmowę jaką przeprowadziła z Wojciechem Schroederem, założycielem i prowadzącym Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Orkiestra istnieje od dwudziestu lat.

- Żydów w Sejnach nie ma, ale pozostała synagoga i dawna szkoła żydowska. My nie robimy eventów, spotkań, festiwalu, ale staramy się pracować na miejscu z ludźmi stamtąd i obliczać to na długi proces. Ten proces jest dla nas najistotniejszy - opowiadał w "Źródłach" Wojciech Schroeder. - Orkiestra jest tylko jednym z elementów większej całości, najbliższa mojemu sercu, ale kładziemy największy nacisk na edukację. 

W "Źródłach" nie zabrakło też muzyki tego zespołu.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug i Patrycja Zisch

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs 


Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebetiko i podróż do Grecji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:31
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była niezrównana śpiewaczka muzyki ludowej i rebetiko - Georgia Mitaki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka świata z Włoch, Togo, Belize i Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:00
W audycji Kuby Borysiaka pojawią się znani artyści gatunku world music m.in. Maria Mazzotta "Amoreamaro", Kodjovi Kush and Afrospot All Stars "Love in Africa", La Musique D’Issaya Sow "Aynabbe", The Garifuna Collective "Aban" i Kapela Maliszów "Wiejski dżez".  
rozwiń zwiń