REKLAMA

Nowa nagroda w Konkursie Muzyki Folkowej!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 12:00
"Wyróżniający się zamysł artystyczny i perfekcja wykonawcza" to cechy, które szczególnie docenić ma Nagroda Programu Drugiego Polskiego Radia. - Mam nadzieję i ambicję, że nie tylko nagranie, koncert i płyta, ale też próba zaopiekowania się zaczynającym swoją drogę artystyczną zespołem czy wykonawcą będą dla nagrodzonych pomocne - wyjaśniła jej cel dyrektor Dwójki, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Audio
  • Małgorzata Małaszko o nowej nagrodzie w Konkursie Muzyki Folkowej (Dwójka/Źródła)
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Piotr Kędziorek  w studiu Dwójki.
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Piotr Kędziorek w studiu Dwójki.Foto: Grzegorz Śledź

Program 2 Polskiego Radia przez wiele lat był nie tylko głównym organizatorem festiwalu, ale i platformą, przez którą nowotradycyjna muzyka docierała do słuchaczy w całej Polsce. Powołanie Nagrody Programu Drugiego to kolejny dwójkowy ślad  odciśnięty na tym jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń poświęconych muzyce folkowej i tradycyjnej. Dyrektor redaktor naczelna Programu 2 i wieloletnia jurorka Konkursu Muzyki Folkowej Festiwalu Nowa Tradycja, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, ogłosiła w "Źródłach" zasady przyznawania tej nagrody, ale i wspomniała swój udział w tym konkursie.

- Pierwszy raz z festiwalem Nowa Tradycja zetknęłam się jeszcze na jego początkach. Jedną z nagród otrzymała wtedy Kapela ze wsi Warszawa. Zbiegło się to w czasie z nagrywaniem w Teatrze Polskiego Radia słuchowiska "Chłopi", oba te wydarzenia odbywały się jednocześnie w studiach Polskiego Radia przy ulicy Woronicza. W wolnych chwilach przysłuchiwałam się koncertom festiwalowym. Zobaczyłam wtedy, że Kapela ze Wsi Warszawa idealnie nadawała się do tego, co właśnie robiłam, i zaprosiłam ich do pracy przy słuchowisku - wspominała Małgorzata Małaszko. - Festiwal Nowa Tradycja wtedy mnie mocno zainspirował. Ten świat jest wciągający!

Małgorzata Małaszko była jurorem festiwalu Nowa Tradycja od 2009 roku. Obserwowała przez te lata, jak świat muzyki folkowej bardzo się zmieniał i profesjonalizował. Przybierało to różne fazy: od entuzjazmu i grania z potrzeby serca rzeczy słabo obecnych w kulturze, do przechodzenia w synergię rodzącego się zawodowego świata z jazzmanami. - Mieliśmy dylematy w różnych składach jurorskich, np. jak traktować połączenia studentów akademii muzycznych z tymi, którzy jeszcze niedostatecznie się poruszali w świecie muzycznym. Czy dajemy szansę tym, którzy mają mniej warsztatu, ale wyrośli na muzyce tradycyjnej, czy tym mającym warsztat, ale ich połączenie z muzyką tradycyjną jest incydentalne? - tłumaczyła dyrektor Dwójki. - Problemy te wspominam dziś z dużą sympatią, bo poszerzały one też mój świat wrażliwości.

W tym roku, po krótkiej przerwie, dyrektor Dwójki powraca do jury Konkursu Muzyki Folkowej Festiwalu Nowa Tradycja - i to z nową nagrodą. Ma ona być wręczana za wyróżniający się zamysł artystyczny i perfekcję wykonawczą. - Mam taką nadzieję i ambicję, że nie tylko nagranie, koncert i płyta, ale też próba zaopiekowania się zaczynającym swoją drogę artystyczną zespołem czy wykonawcą, któremu będzie można zaoferować coś, co go w tej drodze wzmocni i przesunie na pozycję o której być może nawet wcześniej nie pomyślał, będzie dla nagrodzonych pomocne – dodała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.  

Na 23. festiwal Nowa Tradycja zapraszamy tradycyjnie w połowie maja. Na 23. festiwal Nowa Tradycja zapraszamy tradycyjnie w połowie maja.

Przypomnijmy, że poza nową Nagrodą Programu Drugiego Polskiego Radia za wyróżniający się zamysł artystyczny i perfekcję wykonawczą, uczestnicy konkursu walczą zarówno o Grand Prix, miejsca na podium, jak i o dodatkowe laury:

  • nagrodę publiczności Burza Braw,
  • Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena,
  • wyróżnienia.

Aby wziąć udział w konkursie, wypełnij specjalny elektroniczny formularz, dostępny pod poniższym linkiem od 17 lutego.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE >>>

Konkurs Muzyki Folkowej razem z konkursami fonograficznymi Polskiego Radia (Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł) stanowi najaktualniejszą i wszechstronną prezentację polskiej sceny muzyki folkowej i tradycyjnej minionego roku. W historii imprezy w jego jury zasiadało wiele znaczących postaci polskiej sceny muzycznej oraz mediów, w tym: muzycy i kompozytorzy (Jarosław Bester, Maciej Filipczuk, Zbigniew Namysłowski, Czesław Niemen, Edward Pałłasz, Jan Pospieszalski, Marcin Pospieszalski, Maria Pomianowska, Maciej Rychły, Krzysztof Trebunia-Tutka, Olo Walicki, Józef Broda, Wojciech Waglewski, Remigiusz Mazur-Hanaj, Jacek Hałas, Sylwia Świątkowska, Adam Strug, Maciej Filipczuk) oraz dziennikarze muzyczni (m.in. Maria Baliszewska, Tomasz Janas, Sławomir Król, Włodzimierz Kleszcz, Wojciech Ossowski, Paweł Sztompke, Maciej Szajkowski). 

*** 

Zgłoszenia do konkursu ruszyły 17 lutego, a potrwają do 30 marca 2020 roku. O zakwalifikowaniu do udziału w Konkursie soliści lub zespoły zostaną zawiadomieni do 14 kwietnia 2020 roku, a informacji o zakwalifikowanych ukaże się na portalu Polskiego Radia.


***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 15.15

 

Czytaj także

Piotr Kędziorek: "Nowa Tradycja" to nasze festiwalowe święto

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:54
- W ćwierćwiecze istnienia Radiowego Centrum Kultury Ludowej kolejna odsłona festiwalu to kulminacja świętowania całego środowiska ludzi zainteresowanych muzyką tradycyjną i muzyką, która z tradycji czerpie inspiracje – mówił w Dwójce dyrektor, redaktor naczelny RCKL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto wygra konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2019?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 06:03
W audycji przedstawimy finałową jedenastkę zakwalifikowaną do konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2019 i przedstawimy muzykę wybranych wykonawców.
rozwiń zwiń