Muzyczne Źródła - Russkij Rozhok

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" odwiedziliśmy Rosję! Konkretnie - Festiwal Muzyki Pasterskiej “Russkij Rozhok” w Nerekhcie. Posłuchaliśmy nagranego tam koncertu Sergeya Starostina i Arkadyego Shilklopera. 
Audio
  • Muzyczne Źródła - Russkij Rozhok (Dwójka/Źródła)
Jeden z pasterzy wypatruje swoich kamratów, z którymi zaraz zagra na rozhokach
Jeden z pasterzy wypatruje swoich kamratów, z którymi zaraz zagra na rozhokachFoto: pixabay.com

“Rozhok”, tradycyjna rosyjska drewniana trąbka, była popularnym instrumentem wśród rosyjskich pasterzy. Wykonywano ją z drewna klonowego, jałowcowego lub zwijano z kory brzozowej. Nie była jednak prostym instrumentem - w zachodniej Rosji od XIX wieku zaczęły powstawać zespoły rozhoków wykonujące muzykę wielogłosową. Obecnie tradycja ta się odradza, zespoły rozhoków istnieją głównie w Moskwie, Włodzimierzu i Nerekhcie, gdzie od 2018 odbywa się festiwal poświęcony muzyce na rozhokach. 

Podczas I edycji festiwalu specjalnymi gośćmi byli dwaj słynni rosyjscy muzycy współtworzący niegdyś grupę Moscow Art Trio - Sergey Starostin i Arkady Shilkloper. W Źródłach wysłuchaliśmy koncertu, w którym zagrali solo i w duecie (także na instrumentach pasterskich, w tym na rogu alpejskim i na rozhoku), posłuchamy również tradycyjnego zespołu Rozhok, złożonego z muzyków z Moskwy, Tweru i Kurska.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 1.02.2021

Godzina emisji: 15.15

mg