Czas bawoła i kozy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 18:00
Dziś mieszkańcy kilku krajów azjatyckich, między innymi Chin, Wietnamu, Korei, Taiwanu, Tajlandii, Kambodży, Singapuru przywitali Nowy Rok według kalendarza księżycowego. 
Audio
Rok 2021 wg chińskiego kalendarza lunarnego jest rokiem bawoła
Rok 2021 wg chińskiego kalendarza lunarnego jest rokiem bawołaFoto: Shutterstock

U nas kończy się karnawał, a na Dalekim Wschodzie, w Azji Wschodniej mieszkańcy świętują - życzą sobie szczęścia, zdrowia, wszelkiej pomyślności, a atmosferę obchodów Nowego Roku można przez to porównać do Bożego Narodzenia. Jest to czas bardzo rodzinny i radosny, związany ze wspominaniem zmarłych przodków, licznymi rytuałami i zabawami. W Azji, gdzie specyficznie podchodzi się do pracy, to też jedyny okres w roku, kiedy ludzie mogą wziąć urlop i odpoczywać.

Jak świętują Nowy Rok mieszkańcy Wietnamu i Tajwanu, którzy mieszkają w Polsce? Dekorują gałązki brzoskwini, sprzątają, robią zakupy, gotują, np. tradycyjne ciasto z kleistego ryżu, fasolę i mięso. Rok 2021 to rok bawoła według kalendarza lunarnego. Jak wierzą Wietnamczycy, będzie się on wiązał z ciężką, acz owocną pracą.

W audycji słuchaliśmy także o polskich wierzeniach zapustowych i spotkaliśmy się z kujawskimi zapustnikami, którzy w ostatnich dniach karnawału krążą po wsiach. Kujawskimi, bo to właśnie tamtejszy zwyczaj chodzenia z kozą, popularnego właśnie tam obrzędu zapustnego, znalazł się na Krajowej Liście Reprezentatywnej Dziedzictwa Niematerialnego.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 15.15