X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska Rzeczpospolita brazylijska

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:39
W środku brazylijskiej puszczy zachowała się autentyczna polska kultura ludowa z końca XIX stulecia. O swojej niezwykłej podróży do stanu Rio Grande do Sul opowiada etnolog Henryk Dumin.
Audio

- Czy w Polsce nadal są Rosjanie? Czy w Polsce jest prąd? - to najczęstsze pytania, które zadawali Henrykowi Duminowi przedstawiciele trzeciego i czwartego pokolenia polskiej emigracji w Brazylii. Ich przodkowie przybyli do borów Rio Grande do Sul w ostatniej dekadzie XIX wieku. Byli to represjonowani przez władze carskie mieszkańcy Podlasia i Mazowsza, dla których emigracja stała się szansą wolności, bezpieczeństwa oraz spokojnej pracy na roli. Warto zaznaczyć, że wielu z nich nie przeżyło czterdziestodniowej podróży przez ocean...

- W środku tropikalnego lasu ujrzałem obrazki żywcem przeniesione z płócien Chełmońskiego czy Wyczółkowskiego: ory w polu, woły, oracza modlącego się pod krzyżem... Zaskoczyły mnie także patriarchalne stosunki w rodzinie oraz niespotykany dziś szacunek dla starszych. To na prawdę zakonserwowana Polska sprzed stu lat - zachwyca się Henryk Dumin. W Brazylli odnależć można zresztą także najbardziej archaiczne formy fokloru muzycznego. Badacz usłyszał tam między innymi najstarszą wersję "Podolanki", której melodia wędrowała po Europie przez 1400 lat, by dotrzeć do Nowego Świata za sprawą polskich emigrantów.

Mniejszość w Rio Grande do Sul dba o pielęgnowanie ojczystej kultury. Nawet najmłodsi posługują się archaiczną polszczyzną i dumnie noszą koszulki z wizerunkiem białego orła na piersi. Władze brazylijskie akceptują taką podwójną tożsamość, a nawet ją wspierają, chociażby prowadząc Dom Emigracji Polskiej w pobliskim Dom Feliciano.

 

***

 

Henryk Dumin to wybitny etnograf, którego dorobek uhonorowano w tym roku prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga. Wkrótce po otrzymaniu wyróżnienia wyjechał do Brazylli; powrócił kilka dni temu, by w "Źródłach" podzielić się z Marią Baliszewską polskimi rewelacjami z serca tropikalnej puszczy.

Aby wysłuchać całej opowieści Henryka Dumina, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Polska Rzeczpospolita brazylijska" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.


/
Polecamy także: Polacy w Brazylii i Argentynie płytę opublikowaną przez Polskie Radio, autorstwa E. Strzeleckiej-Waszkiewicz i A. Szewczuk-Czech. Wszystkie nagrania zamieszczone na płycie zrealizowane zostały przez autorki w listopadzie i grudniu 1998 r. podczas wyprawy dokumentacyjnej do Brazylii (stany: Parana, Rio Grande do Sul) oraz do północnej Argentyny ( prowincja Misiones).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dolnośląski tygiel

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 15:44
Opowieść Henryka Dumina, wybitnego etnologa, który odkrył dla świata skarby Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 16:55
Pierwsze spotkanie z Henrykiem Duminem, etnografem, badającym repertuar zachowany wśród Polaków mieszkających w Brazylii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Brazylii, część II

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 15:29
Kolejny odcinek opowieści Henryka Dumina o Polakach mieszkających w Rio Grande do Sul.
rozwiń zwiń