Polacy w Brazylii, część II

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 15:29
Kolejny odcinek opowieści Henryka Dumina o Polakach mieszkających w Rio Grande do Sul.
Audio
  • Henryk Dumin opowiada o Polakach w Rio Grande do Sul.

- Większość nazwisk polskich w Brazylii wskazuje na pochodzenie szlacheckie - mówi Henryk Dumin. - I chociaż o tym pochodzieniu niewielu pamięta, zachowały się pewne obyczaje i ślady w języku. Na przykład, na zabawy taneczne mówi się tam "bale".

Owe "bale" miały swoją specyficzną obyczajowość; zanikły po 1970 roku, kiedy to regulacje rządu brazylijskiego nakazały wszystkim muzykom posiadanie licencji. Zakazane również były imprezy zamknięte, a "bale" Polaków nie spełniały oczekiwań pozostałych Brazylijczyków, których zachowanie z kolei było nie do zaakceptowania przez Polaków.

Od lat zatem zanika wykonawstwo na instrumentach, najlepiej zachował się śpiew. Dzięki izolacji i poszanowaniu dla tradycji mieszkańcy Rio Grande do Sul zachowali, jak się uważa, najstarszą na świecie postać folkloru przekazywanego ustnie.

Na trzecią część opowieści o Polakach w Brazylii zapraszamy za tydzień.

Aby posłuchać rozmowy Marii Baliszewskiej z Henrykiem Duminem, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Brazylia mieszkanie
Czytaj także

Polska Rzeczpospolita brazylijska

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:39
W środku brazylijskiej puszczy zachowała się autentyczna polska kultura ludowa z końca XIX stulecia. O swojej niezwykłej podróży do stanu Rio Grande do Sul opowiada etnolog Henryk Dumin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 16:55
Pierwsze spotkanie z Henrykiem Duminem, etnografem, badającym repertuar zachowany wśród Polaków mieszkających w Brazylii.
rozwiń zwiń