Festiwal w Kazimierzu za pasem, Festiwal w Zakopanem za nami!

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 16:05
W magazynie "Źródła" Maria Baliszewska podsumowała 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Prowadząca zaprosiła także na 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, który zbliża się wielkimi krokami - startuje już 27 sierpnia!
Audio
  • Festiwal w Kazimierzu za pasem, Festiwal w Zakopanem za nami! (Dwójka/Źródła)
Dzieci na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, czerwiec 2019.
Dzieci na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, czerwiec 2019.Foto: Grzegorz Śledź

Maria Baliszewska wspomniała o zakończonym tydzień temu Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wysłuchaliśmy m.in.: gry wyróżnionego nagrodą specjalną Sabałowe Gęśle dla Najwybitniejszego Instrumentalisty Festiwalu bułgarskiego gajdosza Ivalina Ivalinova oraz Kapeli Drag Dragoj, zwycięzcy Srebrnego Zbyrkadła. W kategorii „zespół śpiewaczy” Złote Zbyrkadło wygrał zespół Młode Stare Baby. Myśląc o zwycięzcach, jak i nienagrodzonych na konkursie im. Władysława Trebuni-Tutki, warto zadać sobie pytanie, czy formuła konkursowa festiwalu nadal jest słuszna? Czy nie jest to swego rodzaju przeżytek?

- Formuła konkursowa jest jednak słuszna, choć rzadsza. Festiwal zakopiański, zgodnie z poglądem śp. prof. Reinfussa, sprawdza się. Dlaczego? Wymusza na zespołach innych sposób podejścia do prezentacji scenicznej. Prezentacje mogą odbywać się w 3 kategoriach, co daje zespołom możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego im sposobu przekazania tradycyjnych wartości charakterystycznych dla kultury, z której się wywodzą. Brak konkursu sprawiłby, że być może oglądalibyśmy piękne przedstawienia, ale nie zawsze towarzyszyłaby im troska o przekazanie tych najbardziej wartościowych, najstarszych elementów tej kultury – mówiła dr Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury festiwalowego.

Po raz 55 Kazimierz rozbrzmiewać będzie dźwiękami wszystkich regionów naszego kraju. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych rozpoczyna się już w najbliższy piątek i potrwa do niedzieli (27.08-29.08 br.). O tym, jaką rolę pełni kazimierski festiwal, mówił prof. Piotr Dahlig.

- To rodzaj świątecznego wydarzenia ze społecznego punktu widzenia. Reprezentanci małych społeczności mogą spotkać się w pięknych okolicznościach i podzielić swoimi umiejętnościami. To także wypełnienie pewnego obowiązku: ochrony dziedzictwa niematerialnego poszczególnych krajów. To także impuls dla lokalnych placówek, by poszukiwać i ośmielać artystów ludowych. W perspektywie kulturowej festiwal manifestuje i wyraża radość z różnorodności kulturowej w Polsce. To tradycja atrakcyjna, intrygująca i niewyczerpana niczym muzyczny repertuar lokalny. Człowieka całkowicie współczesnego swoją egzotyką – mówił prof. Dahlig. – Trzecim argumentem dla istnienia festiwalu jest po prostu artyzm. To wspaniałe dziedzictwo żywej kultury!

Według profesora Piotra Dahliga, festiwal to także swoisty wyznacznik kierunków, trendów w podobnych wydarzeniach. Cennym uzupełnieniem festiwalu są sytuacje pozakonkursowe: sceny tańca czy warsztaty, ponieważ "festiwal jest nie tylko manifestacją, ale i przekazem tradycji” – mówił gość Marii Baliszewskiej.

Tegoroczny OFKiŚL będzie otwarty dla publiczności i kusi wydarzeniami towarzyszącymi głównemu przeglądowi kapel, instrumentalistów i śpiewaków. W programie Klubu Festiwalowego m.in.: warsztaty śpiewu, zabawy taneczne, kino festiwalowe czy Akademia Sztuki Ludowej! Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu należy do najważniejszych festiwali muzyki tradycyjnej w Polsce. Więcej szczegółów dotyczących festiwalu na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz w mediach społecznościowych.

***

tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Maria Baliszewska

Goście: dr Bożena Lewandowska, prof. Piotr Dahlig

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 15.15


Czytaj także

Folklor (re)definiowany

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:00
Jak zdefiniować obecny folklor i czy będzie to definicja taka sama jak przed laty? Ile folkloru zawiera się w folkloryzmie? O tym m.in. Maria Baliszewska rozmawiała z gościem wtorkowych "Źródeł" – profesorem Piotrem Grochowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 06:00
55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozpoczyna się już 27 sierpnia! Na kilka dni przed przypomnieliśmy laureatów kazimierskich Baszt w kategorii instrumentalistów z roku 2020. Ponadto posłuchaliśmy archiwalnych nagrań Władysława Trebuni-Tutki z braćmi oraz zaprosiliśmy do wysłuchania podcastów „Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki”.
rozwiń zwiń