Koreańskie dialogi, włoskie ragi i muzyczny przepis na… tajską zupę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 16:00
Wtorkowe wydanie magazynu „Źródła” wypełniły płytowe nowości, archiwalia i przedpremiery m.in. z Korei, Tajlandii i Japonii. Ale nie tylko dźwięki Azji zagościły na antenie Dwójki!
Audio
  • 2Koreańskie dialogi, włoskie ragi i muzyczny przepis na… tajską zupę (dwójka/Źródła)
Duet Da:lum
Duet Da:lumFoto: mat. pras.

Przypomnieliśmy m.in. berliński występ Amelii Cuni – włoskiej wokalistki specjalizującej się w indyjskim stylu dhrupad. Przenieśliśmy się do prekolumbijskiej Ameryki, a także wysłuchaliśmy koreańskiego duetu dal:um.

Zaczniemy jednak od wizyty w Tajlandii, żeby skosztować aromatycznej zupy z pędów bambusa. Przepis na nią zdradziła Rasmee, urodzona w regionie Isan tajska wokalistka.

Przenieśliśmy się do Ameryki południowej, by wysłyuchać natchnionej muzyki, granej na prekolumbijskich instrumentach. Odpowiedzialny za nią duet Xochimoki tworzyli w latach 80. etnomuzykolog Jim Berenholtz i potomka Azteków Mazatla Galindo. Na październik br. zapowiadany jest album z archiwalnymi nagraniami artystów pt. „Temple of the New Sun”.

Amelia Cuni, włoska wokalistka znana m.in. ze współpracy z Johnem Cagem, znana jest przede wszystkim ze śpiewu w indyjskim stylu dhrupad. Wysłychaliśmy jednej z wieczornych rag, które zaprezentowała niemal 30 lat temu w Berlinie, na festiwalu Param Para. Płyta z zapisem występu ukazała się w sierpniu 2021.

Duet dal:um to dwie koreańskie artystki, grające na tradycyjnych koreańskich cytrach – geomungo i gayageum. Ich nowa płyta „Similar and Different” prezentuje fascynujący dialog dwóch instrumentów. Tytuł nawiązuje do brzmienia instrumentów, na pozór bardzo podobnych, jednak przedstawiających inne muzyczne światy. Artystki osadzają brzmienia w różnych kontekstach, szukają wspólnego mianownika dla obu cytr.

Słuchaliśmy:

Rasmee – Bamboo Soup

Xochimoki – Pantzikuini

Xochimoki – Tua Ra

Amelia Cuni – Raag Shahana Kanada - Dhamar

Kim Jinmook (Indo-Coreana) – Wings of Longing

Kim Jinmook (Indo-Coreana) – Facing to Spica

dal:um – TAL

KUUNATIC – Tītián

  

***

Na audycję "Źródła" we wtorek (14.09) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Krzysztof Dziuba.