O inspiracjach dla środowiska tańca tradycyjnego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:05
We środę w Radziejowicach k. Warszawy zakończył się I Konwent Tańca Tradycyjnego. Spotkanie było organizowane przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego, która działa przy Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca. Było to spotkanie ogólnopolskich przedstawicieli kultury tradycyjnej, pracujących nad ożywianiem i odradzaniem tradycyjnych muzyki i tańca.
Audio
  • O inspiracjach dla środowiska tańca tradycyjnego (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Punktem wyjścia było doświadczenie Węgierskich Domów Tańca i filozofii nauczania kultury tradycyjnej. O fenomenie węgierskich Domów Tańca, inspiracji dla polskich inicjatyw tego typu, Mariana Kril rozmawiała z tancerzem i folklorystą, Piotrem Dróżnym.

- To jedno z pierwszych w Polsce przedsięwzięcie gromadzące osoby o różnych doświadczeniach i z różnych środowisk: działające w zespołach folklorystycznych, Domach Tańca, prowadzące swoje badania. To wspaniałe miejsce do złapania kontaktów i zastanowienia się, w jaki sposób możemy się sieciować i wspólnie działać – mówił Dróżny. On sam połknął bakcyla w czasie nauki na „profesjonalnego ludowego tancerza”. Z lekcji baletu biegł na potańcówki tańców węgierskich. Na jednej z nich usłyszał o obozach tanecznych w Transylwanii…


Posłuchaj także:
06:23 [i] 27.11 KONWENT TANCA RELACJA.mp3 Relacja z I Konwentu Tańca Tradycyjnego (Poranek Dwójki)

 

- To była absurdalna sytuacja! Będąc na drugim takim obozie, zobaczyłem jak z pięknego nowego kabrioletu wyskakują młodzi mężczyźni w adidasach i zaczynają tańczyć tańce tradycyjne! Wyjaśniono mi, że to profesjonaliści. Właśnie na tym obozie podjąłem decyzję, że rzucam w Polsce pracę tancerza i przeprowadzam się na Węgry. Byłem pod wrażeniem, na jak wysokim poziomie to wszystko tam działa! – wspominał Dróżny – Jeszcze, gdy współpracowałem z ZPiT Śląsk, wybraliśmy się do Budapesztu. Pokazano nam jak funkcjonują archiwa, na jakim poziomie są prowadzone, że są otwarte dla wszystkich. To był bardzo demokratyczny system! Podczas gdy w Polsce było tak, że archiwa były nie tylko rozproszone, ale i często w prywatnych rękach, bez chęci dzielenia się z innymi. Na Węgrzech miałem poczucie spójności i swobody tego, co tam się dzieje. A każda rzecz, której się tam nauczyłem, było materiałem do dalszej pracy na wielu płaszczyznach. Na przykład kroki, których nauczyłem się w Domu Tańca były w bardzo podobny sposób tańczone w zespołach zawodowych. Spoiwem, dla całego środowiska, za każdym razem był taniec tradycyjny.

Taniec tradycyjny taniec ludowy strój ludowy strój krzczonowski 1200.jpg
Najważniejsze, żeby tańczyć
podsumowanie I Konwentu Tańca Tradycyjnego

O tym, co z węgierskich doświadczeń może zainspirować polskie środowiska taneczne, nie tylko te tradycyjne, w dalszej części rozmowy z Piotrem Dróżnym! A o Konwencie Tańca Tradycyjnego mówić będziemy jeszcze w jutrzejszym folkowym Poranku Dwójki oraz niedzielnym Kiermaszu pod Kogutkiem!

Zaprosiliśmy także na koncerty!

Swoją jesienną odsłonę rozpoczyna festiwal Wszystkie Mazurki Świata! Dziś koncert „Kanon Trzech: Muzykanci spod Rzeczycy”. Dla tych, którzy nie mogą pojawić się osobiście, organizatorzy szykują streaming w swoich mediach społecznościowych. W „Źródłach” słuchaliśmy zaś archiwalnej rozmowy z jednym z muzykantów wybranych przez Andrzeja Bieńkowskiego do Kanonu – skrzypkiem Stanisławem Skibą. Rozmowę w 2010 nagrał Kuba Borysiak. Dziś muzyka Stanisława Skiby w wykonaniu młodych adeptów muzyki tradycyjnej zabrzmi podczas koncertu Kanon Trzech!

Dziś w Gdańsku, jutro w Warszawie wystąpi znana malijska artystka Fatoumata Diawara.

W sobotę, 27.11, w Ośrodku Kultury Ochoty, o 14.00 premiera nowej płyty Tęgich Chłopów. „Rakieta” to zbiór melodii tradycyjnych do tekstów skrzypka, Marcina Żytomirskiego (członka kapeli). W zamyśle miała być to płyta dla najmłodszych. Ale materiał okazał się uniwersalny! Więcej o płycie opowiedzą muzycy kapeli w sobotnim folkowym Poranku Dwójki. A album „Rakieta” będzie do wygrania jako Płyta Poranka!

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

O działaniach Pracowni Muzyki Tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 16:01
Pracownia Muzyki Tradycyjnej powstała zaledwie pięć lat temu, jednak efekty jej działań są już widoczne i wciąż przybywa kolejnych! O projektach i planach Pracowni mówił koordynator - Piotr Piszczatowski. Nie zabrakło stałych punktów wtorkowych "Źródeł" - cyklu “Zapomniani kazimierscy laureaci” oraz muzyki świata. 
rozwiń zwiń