Safar. Podróż afgańsko-niemiecka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 16:05
Słowo Safar oznacza „podróż”. To także nazwa wyjątkowego projektu  muzycznego, gdy afgańscy mistrzowie i ich uczniowie grali tradycyjną rodzimą muzykę na wspólnym koncercie z artystami niemieckimi w 2013 roku.
Widok na Kabul, stolicę Afganistanu
Widok na Kabul, stolicę Afganistanu Foto: shutterstock.com

Położony na skrzyżowaniu wielu szlaków handlowych Afganistan może poszczycić się przebogatą tradycją muzyczną, ulegającą wpływom Arabów, Persów, Hindusów, Mongołów, Chińczyków i wielu innych. Muzyka afgańska zawiera mieszankę melodii perskich, skal arabskich, indyjskich zasad kompozytorskich, a także dźwięków z plemion takich jak Pasztunowie czy Tadżykowie, a użyte instrumenty sięgają od indyjskich tabli po lutnie z długimi szyjkami…

Pod rządami pierwszego reżimu talibów (1996-2001) muzyka w Afganistanie była zakazana, muzycy prześladowani, a ich instrumenty niszczone. Wielu artystów salwowało się ucieczką z kraju, byli uchodźcami, z dala od ojczystej ziemi. Jednak po roku 2001 wielu mistrzów powróciło do swojej ojczyzny. Niebawem po powrocie rozpoczęli współpracę z Narodowym Instytutem Muzyki w Afganistanie (ANIM) i Aga Khan Music Initiative (AKMI). Ich intencją było wskrzeszenie bogatych tradycji muzycznych Afganistanu i przekazanie ich następnemu pokoleniu.

27 sierpnia 2013 roku, w historycznych ogrodach Babur w Kabulu odbył się wyjątkowy koncert pt. „Safar”. Projekt został powołany z inicjatywy Kulturradio RBB i Uniwersytetu Muzycznego Franciszka Liszta Weimara. Wcześniej przez trzy tygodnie mistrzowie z Kabulu przebywali w Niemczech, aby zaprezentować swoją muzykę zachodniej publiczności. Improwizowali także z trzema niemieckimi muzykami w ramach projektu Safar.

***

Na audycję "Źródła" w poniedziałek (14.02) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Magdalena Tejchma.