¡Hola! / Ohayo!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 16:05
Japonia i Ameryka Łacińska położone są niemal po przeciwnych stronach globu. Oba rejony świata dzieli rozległy Pacyfik. A jednak niektórym artystom udało się odnaleźć wspólny mianownik w muzyce japońskiej i latynoamerykańskiej.
Audio
Fragment okładki płyty grupy Minyo Crusaders
Fragment okładki płyty grupy Minyo CrusadersFoto: Krzysztof Dziuba

W piątkowych „Źródłach” rytmy cumbii, beguine i bossa novy oddaliśmy w ręce muzyków z Japonii. W programie m.in.: argentyńskie fascynacje Jun Togawy, urugwajska przygoda Mio Matsudy oraz zabawa przy dźwiękach mistrzów gatunkowych fuzji, czyli zespołu Minyo Crusaders!

Magazyn rozpoczęła Del Monte Fuji – cumbia w wykonaniu Frente Cumbiero (Kolumbia) oraz japońskich mistrzów fuzji wszelakiej – Minyo Crusaders. Tytuł utworu nawiązuje do popularnego utworu Cumbia del Monte.

Jun Togawa to japońska ikona nowej fali. Od dawna bawi się swoim imagem, stylem muzycznym i zgłębia tematy do tej pory nieporuszane przez japońskich arystów popowych. Na pierwszej płycie, wydanej w 1984 roku znajdziemy utwór stworzony na podstawie argentyńskiej pieśni El Borracito. Japońska wersja traktuje o beznadziei w miłości, argentyńska, przepełniona jest słońcem i radością.

Z Argentyny przenieśliśmy się do Urugwaju. Mio Matsuda to pochodząca z Kioto wokalistka, która już jako nastolatka poświęciła się muzyce… fado. Jej muzyczne poszukiwania zawiodły ją z Portugalii do Ameryki Południowej, a zainteresowanie fado rozwinęło się w fascynację muzyką kreolską i, ogólnie, latynoamerykańską. Pod koniec 2021 ukazała się płyta La Selva, będąca owocem kooperacji Matsudy i słynnego urugwajskiego kompozytora Hugona Fattoruso. Co ciekawe, płyta nagrana była zdalnie, przez Pacyfik. Hugo Fattoruso w Urugwaju nagrał partie instrumentalne, partie wokalne Mio Matsuda wykonała w Japonii.

Minyo Crusaders.jpg
Przeczytaj także:
Kolumbijsko-japońska żonglerka muzyczna

Powróćmy do mistrzów sztuki nieoczywistych fuzji. Minyo Crusaders to japoński zespół, który tradycyjne pieśni minyo łączy z elementami muzyki latynoamerykańskiej, karaibskiej czy afrykańskiej. Grupa zasłynęła w 2017 roku, wydając swój pierwszy album pt. Echos of Japan. W audycji wysłuchaliśmy m.in. fragmentu koncertu z roku 2019 w Utrechcie, gdy grupa łączyła gatunek boogaloo z muzyką japońską.

Audycję zwieńczyła brazylijska para muzyków nazwiskiem Morelenbaum we współpracy z doskonałym japońskim kompozytorem i pianistą Ryuichim Sakamoto.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 15.15