Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 16:05
Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Audio
Mónika Lakatos, romska śpiewaczka
Mónika Lakatos, romska śpiewaczkaFoto: Andras Farkas/Womex

Na Węgrzech Olah Romani stanowią mniejszość mniejszości (ogółu Romów). Tylko około 30 000 osób nadal praktykuje mówienie w swoim języku i sposób życia. Mónika Lakatos ma swoje korzenie w Nagyecsed, słynącej z muzyki wiosce-sercu społeczności Olah w północno-wschodnich Węgrzech. Artystka śpiewa odkąd pamięta, mając wokół siebie muzykę i piosenki, pozwalając sobie nasycić własną pracę emocjami.

Obecnie liderka wybitnych zespołów, w tym The Gipsy Voices i Romengo, Mónika Lakatos zawsze stawia na pierwszym miejscu bogaty repertuar rodzimej społeczności, składający się z lirycznych hallgató i tanecznych piosenek pergető. W bardzo tradycyjnym otoczeniu Lakatos przesuwa granice, celebrując głosy i doświadczenia kobiet w społeczeństwie skoncentrowanym na męskości. Zapewnia także przestrzeń dla młodzieży romskiej, by i ta była usłyszana.

To za jej zaangażowanie w życie ludzi Olah i ich muzykę, za jej misję zapewnienia słyszalności ​​głosom romskich kobiet na światowej scenie oraz za najwyższy osobisty artyzm wykonawczy, Mónika Lakatos otrzymała nagrodę WOMEX 20 Artist Award.

W dzisiejszych Źródłach zapraszamy w podróż z barwną kulturą węgierskich Romów!

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 9.05.2022

Godzina emisji: 15.15