Çiğdem Aslan. Dziedzictwo alawitów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 16:00
Kurdyjska wokalistka urodzona w Stambule. W 2013 roku wydała swoją pierwszą solową płytę „Mortissa”. Artystka nawiązuje w niej w intrygujący i nowy sposób do tradycji rebetiko, pieśni nazywanych „bluesem Morza Egejskiego”. Ich rozkwit przypada na wczesne lata dwudzieste ubiegłego stulecia, w czasie przymusowych migracji ludności Turcji i Grecji. Te „słodko-gorzkie” pieśni ludzi miłujących wolność, zakazane początkowo przez władze, zarówno greckie, jak i tureckie, dziś stały się wizytówką greckiej kultury.
Audio
  • Çiğdem Aslan. Dziedzictwo alawitów (Dwójka/Źródła)
igdem Aslan
Çigdem AslanFoto: materiały promocyjne

Płyta „Mortissa” (silna, niezależna) to emocjonująca muzyczna opowieść o tej części Morza Śródziemnego. Śpiewane po turecku i grecku pieśni to wspaniałe historie; opowiadają one nie tylko o niezwykłych miejscach, czasach i ludziach, lecz także o mojej osobistej życiowej drodze – pisze Çiğdem Aslan. Na jej wyjątkowo subtelne interpretacje składają się muzyczne doświadczenia sięgające wielu tradycji. Artystka swobodnie porusza się w różnych stylach regionalnych, śpiewa po kurdyjsku, grecku, bułgarsku, romsku i w ladino. Pochodzi z rodziny kurdyjskich alawitów, dla których muzyka jest jednym z kluczowych elementów kultury, dorastała otoczona bogactwem swojej tradycji. Śpiewanie rozpoczęła w domu rodzinnym, a pierwsze występy dawała już podczas studiów na uniwersytecie w Stambule. Wykonywała zarówno rebetiko, jak i pieśni sefardyjskie. W 2003 roku zamieszkała w Londynie i tam związała się z Dunav Balkan Group. W 2008 roku natomiast dołączyła do jednego z najlepszych w Wielkiej Brytanii zespołów grających muzykę klezmerską i bałkańską: She’Koyokh Klezmer Ensemble. Od roku 2009 realizuje autorski projekt „Songs of Smyrna” poświęcony pieśniom dawnej Smyrny, a wspólnie z Tahirem Palalim (lutnia baglama) wykonuje pieśni ludowe Anatolii. Uczestniczyła w projekcie „Nefesh” Raphaela Rogińskiego poświęconym tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich, głównie z regionu północnej Grecji i Turcji.

W poniedziałkowych Źródłach usłyszymy retransmisję koncertu Çiğdem Aslan, który odbył się w 2014 roku w ramach 17. festiwalu Nowa Tradycja. 


Wykonawcy:
Çiğdem Aslan – śpiew
Nikos Baimpas – kanun
Michalis Kouloumis – skrzypce
Paul Tkachenko – kontrabas
Vasilis Sarikis – perkusja, śpiew
Pavlos Melas – gitara

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 15.15