REKLAMA

„Rodyna” z Dubiażyna. Zwycięzcy Baszty dla zespołu śpiewaczego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 16:00
Ostatnimi dniami wspominamy laureatów 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Pora na zwycięzców Baszty w kategorii zespołów śpiewaczych – zespół Rodyna z Dubiażyna. W czwartkowych „Źródłach” usłyszeliśmy rozmowę z Elżbietą Tomczuk, kierowniczką zespołu.
Audio
Rodyna, zdobywczynie Baszty w kategorii zespołów śpiewaczych.
Rodyna, zdobywczynie Baszty w kategorii zespołów śpiewaczych.Foto: Kuba Borysiak

Ostatnimi dniami wspominamy laureatów 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Pora na zwycięzców Baszty w kategorii zespołów śpiewaczych – zespół Rodyna z Dubiażyna.

Członkami zespołu śpiewaczego są mieszkańcy podlaskiej wsi Dubiażyn i okolic. Przewodzi mu Elżbieta Tomczuk, znawczyni podlaskiego folkloru, która w latach 90. studiowała w Ukrainie, w znanej katedrze folkloru na wydziale folkloru w Równym (Polesie Rówieńskie). Elżbieta Tomczuk miała także okazję śpiewać w zespole Horyna, którego kierowniczką jest znakomita śpiewaczka Ludmiła Wostrikowa.

- Śpiewałam w studenckim zespole Horyna, zdobywając wszelkie umiejętności przydatne do „rozszyfrowania” pieśni tradycyjnych. Już na studiach pracowałam na folklorze Podlasia. Specjalizowałam się w rohulkach (podlaskie pieśni wiosenne). Nawet został w Równym wydany nieduży śpiewnik z rohulkami!

- Śpiewamy gwarą języka ukraińskiego tak, jak rozmawiamy. W zespole występują mieszkańcy nie tylko Dubieżyna, ale i sąsiednich wsi. Poczuwamy się do bycia mniejszością ukraińską – mówi kierowniczka zespołu. – W repertuarze mamy różne pieśni. Obejmują cały rok kalendarzowy oraz pieśni obrzędowe, ale także pieśni „zwyczajne”. Śpiewamy także pieśni współczesne, nowsze, które członkowie po prostu chcą śpiewać.

Czy w codzienności Dubiażyna pozostała miłość do pieśni tradycyjnych? Niestety wiele z nich zachowało się jedynie w zespole. Jednak powoli współcześni Dubiażanie (i mieszkańcy okolicznych miejscowości) wracają do pieśni obrzędowych! Elżbieta Tomczuk wspomniała, że Rodyna ma już za sobą kilka ośpiewanych wesel. Wciąż śpiewa się także kolędy.

Pieśni śpiewane przez Rodynę są w większości wielogłosowe, choć obrzędowe (np. weselne) są często utworami na jeden głos.

Wcześniej w Dubiażynie (około lat 70.) istniał zespół Duboczki. Rodyna powstała w 1991 r., a pani Elżbieta Tomczuk prowadzi zespół niemal od początku – od 1995 roku. Jak wspominała Elżbieta Tomczuk – Dubiażyn jest znany jako rozśpiewana wieś, w okolicy panuje przekonanie, że kto pochodzi z Dubiażyna, musi dobrze śpiewać. Nie raz dało się spotkać mieszkańców śpiewających na ławeczkach przed domem.

W audycji zabrzmiała muzyka ze wschodu Afryki – spod Sudanu. W Port Sudan zamieszkuje bowiem społeczność Beja, której muzyki słuchaliśmy. Przez lata szykanowani, dziś Beja stoją na czele zmian politycznych w Sudanie. 

Zaprosiliśmy także na koncerty:

W warszawskim klubie Młodsza Siostra zagra gitarzysta Raphael Rogiński (znany m.in. ze współpracy z kurpiowską śpiewaczką Genowefa Lenarcik). Będzie to solowy koncert akustyczny, inspirowany pradawnymi kulturami, owoc pracy muzyka nad soundtrackiem dla współczesnego człowieka. Koncert dziś, o 20.00.

2 lipca w Myszyńcu odbędzie się spotkanie śpiewacze poświęcone pamięci wybitnej kurpiowskiej artystki Zofii Warych. Na spotkaniu, oprócz wspólnego śpiewu, spodziewać możemy się wspomnień bliskich kurpiowskiej śpiewaczce. Zapraszamy do Myszyńca, na 2 lipca, na godz. 16.00.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

56. OFKiŚL w Kazimierzu - reminiscencje

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 16:00
Dobiegł końca 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W poniedziałkowych „Źródłach” przygotowaliśmy dla Państwa muzyczne podsumowanie tego święta muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń