Gorące rytmy na Tłusty Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 16:00
W magazynie "Źródła" proponujemy wytańczyć tłustoczwartkowe kalorie. Magdalena Tejchma przygotowała kompilację w sam raz na ten dzień!
Audio
Fragment afiszu na tłusty czwartek
Fragment afiszu na tłusty czwartekFoto: Polona

Usłyszeliśmy archiwalne nagrania dokonane w latach 50-tych przez Annę Szałaśną.

A poza tym? Dużo wspaniałych płytowych nowości! "Ears of the People: Ekonting Songs from Senegal and The Gambia". To muzyka z Senegambii, czyli obszaru Senegalu i Gambii, dziedzictwo społeczności Jola. "Ears of the People" to wysublimowany zbiór współczesnych nagrań ekontingu, trójstrunowej lutni, na której gra lud Jola w Gambii i regionie Casamance w Senegalu. Muzycy opowiadają na albumie historie o miłości, bólu serca, konflikcie, duchowości i wszystkim, tym wszystkim, co jest wyjątkowe i piękne w kulturze Joli. Przodek amerykańskiego banjo, ekonting, ożywia te historie i zachęca do żywiołowego tańca. Pieśni te, rzadko słyszane poza Senegambią, są niczym jaskrawy gobelin ludu Jola, wyjątkowym splotem głosów ludzkich i instrumentów smyczkowych.

Wysłuchaliśmy także pieśni miłosnych z Aures w Algierii - Houria Aïchi "Chants Courtois de l'Aurès". Pięć lat po wydaniu albumu "Chants mystiques d’Algérie", Houria Aïchi wznawia eksplorację mało znanego dziedzictwa muzycznych tradycji Algierii. Tym razem realizuje szlachetny projekt ujawnienia zagrożonej kultury Aurès. "Chants courtois de l'Aurès" wprowadza dziesięć pieśni o miłości mężczyzn do kobiet. Nie chodzi o eteryczny ideał kobiety, ale o kobiety z ciała i życia. Pieśni zawarte na albumie mówią o radości uczucia, pragnienia, przyciągania ciał. Choć słychać tu ból nieobecności, repertuar jest radosny. Opisuje szczęście w miłości, szczęście kochania kobiety.

Z afrykańskiego kontynentu przenieśliśmy się do Kolumbii, gdzie czarnoskórzy mieszkańcy posługują się językiem palenquero. To hiszpański język kreolski, prawdopodobnie będący mieszanką kikongo (języka używanego w Afryce Środkowej, m.in. Kongu, Gabonie i Angoli). Mianem palanuero jest także określana ich muzyka. Zabrzmiał również utwór Aníbala Velásqueza - kolumbijskiego wirtuoza akordeony.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 15.15