Polskie Radio
Section05
Senegal

Rośnie presja migracyjna na Wyspy Kanaryjskie. Udaremniono przeprawę 11 tys. osób z Afryki

Władze Hiszpanii, działając we współpracy ze służbami bezpieczeństwa Senegalu i Mauretanii, udaremniły w tym roku przeprawę na Wyspy Kanaryjskie 11 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Wyspy Kanaryjskie migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 bezpieczeństwo Senegal Mauretania ŚWIAT

Dr Olech: Putin wykorzystuje negatywne doświadczenia Afryki w kontaktach z Zachodem

- Przeszłość i historia negatywnie rzutują na relacje Afryki z państwami Zachodu. Te państwa nie są tam dobrze postrzegane, dlatego Władimir Putin tak skutecznie potrafi wejść w afrykańskie regiony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Olech, ekspert ds. bezpieczeństwa (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Afryka Senegal Nigeria Wybrzeże Kości Słoniowej Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Władimir Putin

Andrzej Duda z wizytą w Afryce. Ekspert o rozmowach prezydenta dot. energetyki

- Spotkania, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda, miały miejsce między innymi w Nigerii oraz w Senegalu. W składzie delegacji do Afryki byli także przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Z perspektywy obecnego kryzysu energetycznego są to zdecydowanie bardzo ważne rozmowy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Andrzej Duda Afryka Nigeria Senegal

"Polska musi wrócić do Afryki, by być silnym graczem". Kumoch podsumowuje wizytę prezydenta Dudy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że "Polska musi wrócić do Afryki, żeby być poważnym graczem". Dodał, że wizyta prezydenta w Afryce Zachodniej była związana z najbliższą sesją ONZ, na której prezydent będzie mówił o ważnych dla Afryki kwestiach żywnościowych.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Afryka ŚWIAT Andrzej Duda Senegal Nigeria Wybrzeże Kości Słoniowej Jakub Kumoch