Rzeszowskie okółki dla Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 16:00
Kontynuujemy opowieść o muzykach, którzy uświetnią festiwal Niepodległości przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tym razem opowiadamy o Rzeszowszczyźnie.
Audio
Kapela Zastawnych
Kapela ZastawnychFoto: Kapela Zastawnych

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powraca Scena Tańców Polskich. Cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie nauki tradycyjnych tańców! Start o godzinie 13:00. 

Tegoroczna edycja odbędzie się w formule mistrzów i uczniów. przez regiony Rzeszowskie przeprowadzi nas Kapela Rodzinna Zastawnych i goście. Tradycje muzyczne rodziny Zastawnych sięgają pokolenia prapradziadków Jakuba Zastawnego. Jego prapradziadek sekundował na skrzypcach, praprababka grała na basach, a ich jedyny syn Franciszek był skrzypkiem prymistą.

WIĘCEJ:

Kapela Zastawnych zaczynała jako kapela stricte rodzinna. Dziś gra w innym składzie, wciąż hołdując rodzinnym i regionalnym tradycjom. Najmłodszym z rodziny Zastawnych jest Jakub - cymbalista, ostatnio także skrzypek kapeli. Był pierwszym z rodziny, który zajął się archiwizacją melodii, obrzędów weselnych i wspomnień muzykantów z okolic Brzostku. Wiedzę, zebraną w większości od swojego dziadka Leszka, wykorzystał do napisania dwóch prac badawczych podczas studiów w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obecnie do kapeli dołączyli także Wojciech Wójcik (skrzypce sekund) i Adam Chudy (kontrabas). Z Zastawnymi śpiewa również Grzegorz Stokłosa - śpiewak, który poznał się z kapelą dzięki Taborowi w Chmielu. 

Więcej o historii kapeli Zastawnych i jej nowych członków - w audycji! 

Szlakiem Reemigrantów

Zaprosiliśmy także na koncert Szlakiem Reemigrantów. To muzyczna podróż po śladach Polaków z Galicji, którzy jeszcze za czasów zaborów i panowania Austro-Węgierskiego wyjechali za chlebem na południe. W Bośni i Chorwacji znaleźli miejsce do życia. Pielęgnowali polskie tradycje, jednocześnie chłonąc te, którymi byli otoczeni. Jechali tam zwykle ze skrzypcami, basami i bębnem, a już na miejscu włączali do swoich kapel instrumenty z grupy strunowych szarpanych – tamburic: bugariję, berdę, prim. W pieśniach polskich pojawił się wielogłos. Śpiewano też lokalne melodie, zmieniano teksty. Z tym repertuarem i instrumentarium znaleźli się w Polsce, na Dolnym Śląsku.

Koncert jest poświęcony muzyce społeczności zamieszkałej wokół Bolesławca na Dolnym Śląsku. Odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Szpilmana już 12 listopada.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 9.11.2023

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Ku korzeniom reemigrantów z Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 16:00
Wybierzmy się do Chorwacji i Bośni szlakiem Polaków, którzy wyemigrowali tam z Galicji i Wołynia jeszcze w czasie zaborów. Po II wojnie światowej ich potomkowie powrócili do Ojczyzny, na Dolny Śląsk. Przywieźli ze sobą starą, rodzimą muzykę, wzbogaconą o wpływy lokalnych tradycji.
rozwiń zwiń