Dzikie tany z Duality

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 16:00
Tych dwoje młodych artystów wie, że muzyka tradycyjna może być doskonałym punktem wyjścia do wyrażania siebie. We czwartek w magazynie Źródła spotykamy się z Darią Butskayą i Spacepierrem z Duality.
Audio
Duality tworzą Daria Butskaya i Spacepierre Piotr Penkała.
Duality tworzą Daria Butskaya i Spacepierre Piotr Penkała.Foto: mat. pras. Krzysztof Gajewski

Łącząc inspiracje melodiami ludowymi, własnymi poszukiwaniami i energetyczną porcją elektroniki Daria Butskaya i Spacepierre nagrali debiutancką płytę "Duality".

- Poznaliśmy się jakieś dwa lata temu, wywiązała się luźna rozmowa na temat muzyki i okazało się, że mamy pomysł na wspólny projekt. Kiedy spotkaliśmy się na próbie, zażarło - wspominał Spacepierre. - To był taki moment, że ja miałam potrzebę zrobienia projektu muzycznego bazującego na muzyce tradycyjnej, ale żeby nie było to tradycyjne granie, tylko coś innego. Okazało się, że mamy podobne wizje muzyczne i że od razu działa - mówiła Daria Butskaya.

Na płycie znajdziemy hybrydę różnych gatunków, to album "dość eklektyczny", jak przyznaje Spacepierre. - Zahaczamy o różne rzeczy, biegamy po świecie, ale rdzeń jest. Drum'n'bass, breakbeat, nawet synth pop. - Radziłabym traktować naszą płytę z otwartym sercem, bo ja też przez kilka lat się ograniczałam, że muzyki tradycyjnej nie można zmieniać, ale w sumie czemu nie? Bo to przecież muzyka, która coś przekazuje, każdy człowiek może przez nią swoje emocje pokazać, więc czemu by do niej czegoś nie dodać?

YouTube, Duality

- Nie budowaliśmy szufladki, w której chcieliśmy się osadzić z naszą muzyką. Pozwoliliśmy temu ewoluować – podkreśla Spacepierre.

- Gdy się spotkaliśmy, nie mieliśmy dalekosiężnej wizji. Była to spora doza improwizacji, wszystko tworzyło się tu i teraz – dodaje Daria Butskaya. – Myślę, że to muzyka od serca do serca.

Artyści pozostawiają swoim słuchaczom wolną rękę – ich muzyka może być „do tańca, do różańca” czy muzofilskiej analizy – co komu w duszy gra. A co gra w duszy Darii i Spacepierrowi? Skrzypaczka zwraca uwagę na wolność. Wychowana na muzyce klasycznej, musiała być wierna tekstowi autora. W muzyce tradycyjnej, nawet dodając coś od siebie, wciąż musi trzymać się ram danej tradycji. Muzyka autorska daje wolność i twórczość. Dla Spacepierre’a muzyka Duality to przyciągające się przeciwieństwa, yin i yang, muzyczna równowaga.

- Wiele mówiliśmy o „transowości”, która w muzyce tradycyjnej najbardziej nas kręci – mówi Daria Butskaya.

- Tak, tym bardziej, że trans jest też mocno wpisany w szeroko pojętą muzykę elektroniczną. Te rzeczy ze sobą nie kolidują, a wręcz mogą się dopełniać! – przytakuje Spacepierre, który w zespołach (Beltaine, Krzikopa) łączy elektronikę z żywą muzyką.


Dziś (11.01) w Domu Zabawy i Kultury DZiK odbędzie się koncert promujący debiutancki album Duality pod tym samym tytułem. Artyści zapraszają każdego o otwartym na progresywne wychodzące od folkloru dźwięki. Do tej pory, jak wspomina Spacepierre, zagrali dwa „koncerty beta”. Jednym z nich było wesele – ludzie bawili się i tańczyli do ich muzyki „normalnie, jak w klubie”. To dobra rekomendacja na dzisiejszy wieczór.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

KRZIKOPA

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 10:45
Trzecia nagroda w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2019
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom, w którym mieszka Hajda Banda

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 08:00
Przyjemnie jest pisać o fajnej folkowej płycie do tańca, która ma wszystkie potrzebne cechy do tego, żeby taką być.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczny prezent od Beltaine na Dzień św. Patryka

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 23:59
BELTAINE to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie BELTAINE osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia muzyki tradycyjnej (world/celtic) z muzyką współczesną.
rozwiń zwiń