X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 14:00
– Sokrates tworzył idee. One miały charakter transcendentny, ale ich geneza była społeczna – mówił prof. Piotr Nowak, autor zbioru esejów "Umieram, więc jestem".
Audio
  • Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi? (Inny stan skupienia/Dwójka)
Socrates przy fontannie. Zdjęcie z początku XX w. autorstwa niemieckiego fotografa Wilhelma von Gloedena (18561931)
"Socrates przy fontannie". Zdjęcie z początku XX w. autorstwa niemieckiego fotografa Wilhelma von Gloedena (1856–1931)Foto: wikimedia/domena publiczna

Książka to dowód wielkiej fascynacji autora starożytną Grecją, jej filozofią i językiem. Tytuł odnosi się do słów Sokratesa przytoczonych w jednym z dialogów. Filozof mówi tam, że nigdy nie był opowiadaczem ani poetą, nie jest też kimś, komu dobrze idzie w klasie kompozycji. Nabrał za to wprawy w umieraniu – robi to przez całe życie. Filozofia jest więc według niego sztuką umierania.

Prof. Piotr Nowak opowiadał w Dwójce m.in. o filozofii Sokratesa, jego stosunku do miasta i do bogów, a także tłumaczył, dlaczego nigdy nie lubił Odyseusza i dlaczego jego zdaniem myśl, sztuka i kultura są przydatne o tyle, o ile są antyspołeczne.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Piotr Nowak (filozof, eseista)

Data emisji: 1.06.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

William Blake i Grecja w życiu Wiesława Juszczaka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 13:44
Zarówno poezja, jak i malarstwo XVIII-wiecznego angielskiego twórcy zainteresowały prof. Juszczaka w kontekście pracy nad habilitacją. Badania polskiego naukowca przerwała, ale nie zakończyła, gruźlica.
rozwiń zwiń