Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 14:00
– Sokrates tworzył idee. One miały charakter transcendentny, ale ich geneza była społeczna – mówił prof. Piotr Nowak, autor zbioru esejów "Umieram, więc jestem".
Audio
  • Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi? (Inny stan skupienia/Dwójka)
Socrates przy fontannie. Zdjęcie z początku XX w. autorstwa niemieckiego fotografa Wilhelma von Gloedena (18561931)
"Socrates przy fontannie". Zdjęcie z początku XX w. autorstwa niemieckiego fotografa Wilhelma von Gloedena (1856–1931)Foto: wikimedia/domena publiczna

Książka to dowód wielkiej fascynacji autora starożytną Grecją, jej filozofią i językiem. Tytuł odnosi się do słów Sokratesa przytoczonych w jednym z dialogów. Filozof mówi tam, że nigdy nie był opowiadaczem ani poetą, nie jest też kimś, komu dobrze idzie w klasie kompozycji. Nabrał za to wprawy w umieraniu – robi to przez całe życie. Filozofia jest więc według niego sztuką umierania.

Prof. Piotr Nowak opowiadał w Dwójce m.in. o filozofii Sokratesa, jego stosunku do miasta i do bogów, a także tłumaczył, dlaczego nigdy nie lubił Odyseusza i dlaczego jego zdaniem myśl, sztuka i kultura są przydatne o tyle, o ile są antyspołeczne.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Piotr Nowak (filozof, eseista)

Data emisji: 1.06.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

William Blake i Grecja w życiu Wiesława Juszczaka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 13:44
Zarówno poezja, jak i malarstwo XVIII-wiecznego angielskiego twórcy zainteresowały prof. Juszczaka w kontekście pracy nad habilitacją. Badania polskiego naukowca przerwała, ale nie zakończyła, gruźlica.
rozwiń zwiń