"Upiór w bloku". Książka o współczesnych bareizmach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 13:00
- Liczba absurdalnych spotkań przy okazji poszukiwania mieszkań była tak duża, że zaczęłam się zastanawiać, czy ze mną jest wszystko w porządku - Marta Rysa opowiadała w Dwójce o swojej książce poświęconej rynkowi nieruchomości w Polsce.
Audio
  • Marta Rysa o książce "Upiór w bloku" (Spotkania autorskie/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/MichaelGaida

13 pięter.jpg
"13 pięter". Własne mieszkanie jako pułapka

"Upiór w bloku" to zbiór 35 opowieści, dla których inspirację stanowiły mieszkaniowe przygody Marty Rysy. - W ciągu swojego życia widziałam setki mieszkań, wiele z nich wynajmowałam. W pewnym momencie poziom mojego zmęczenia i doświadczanego absurdu osiągnął taki poziom, że zaczęłam spisywać co lepsze dialogi i opisywać miejsca, w których byłam, żeby to jakoś przetrawić i się nie pogubić - opowiadała autorka.

Marty Rysa mówiła, że jej teksty nie były pisane z myślą o książce. Ich formę określiła czymś na kształt reportażu socjologicznego. - Opisywanie tych mieszkań stało się pretekstem do przyjrzenia ludziom i temu, jak posiadanie czegoś na własność przemienia nas moralnie.

W audycji Marta Rysa podkreśliła, że swoich historii nie musiała koloryzować, a niektóre z nich wręcz tonowała. Autorka "Upiora w bloku" opowiadała też o przygodach, które nie weszły do książki, gdyż były za mocne. Z Martą Rysą rozmawialiśmy również o tym, jak dziś zmienia się pojęcie domu. Nie zabrakło także ciekawych przykładów ogłoszeń mieszkaniowych.

x 

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Marta Rysa (graficzka, ilustratorka)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/jp

Czytaj także

Wiolka idzie na studia. Dalsze losy bohaterki "Guguł"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 15:00
Gościem "Spotkania autorskiego" była pisarka Wioletta Grzegorzewska. Rozmawialiśmy z nią o jej dwóch książkach: głośnych "Gugułach" i najnowszych "Stancjach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koliste jeziora Białorusi". Wschód słowami poety

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
Gościem audycji "Spotkanie autorskie" był Mateusz Marczewski, który opowiedział o swojej najnowszej książce poświęconej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie niewolnice w Niemczech. Reportaże o beznadziei

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 14:00
Betrojerinki, czyli opiekunki ludzi chorych, starych, niedołężnych, nie są wyłącznie kobietami młodymi, słabo wykształconymi, z małych miasteczek i wsi. Jest wśród nich księgowa, germanistka, menedżerka z korporacji. Co je do tego zmusiło?
rozwiń zwiń