X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powieść z kluczem napisana z osobliwą interpunkcją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 13:00
- Pisząc postanowiłem, że powieść napisze się taka, jaka się napisze. Jak będzie mi grała w głowie, tak się napisze, nie będę się ograniczał - mówi Maciej Płaza, autor "Robinsona w Bolechowie".
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Płazą o książce "Robinson w Bolechowie" (Spotkania autorskie/Dwójka)
OKładka Robinsona w Bolechowie Macieja Płazy
OKładka "Robinsona w Bolechowie" Macieja Płazy Foto: mat. prom.

Pisarz nawiązał w ten sposób do swej poprzedniej książki "Skoruń", która była pisana krótkimi i prostymi zdaniami. Autor przyznaje, że praca nad nową książką wymagała skupienia, bo coś, co znajduje się na początku, ma swoje wyjaśnienie kilkaset stron dalej.

Przy jej pisaniu podjął kilka decyzji dotyczących na przykład interpunkcji. - Tu nie ma znaków interpunkcyjnych, które pomagają segmentować słowa, średników, myślników, nawiasów - zauważa. Oprócz znaków ekspresyjnych, takich jak pytajnik czy wykrzyknik, są jedynie przecinki i kropki. - To nadaje zdaniom potoczystość, wydaje mi się - wyjaśnia swój zamiar.

Pierwowzorem Bolechowa jest Opinogóra, miejsce urodzin autora, a tamtejsze Muzeum Romantyzmu zostało odwzorowane jako pałac w Bolechowie. W książce poukrywał kilka opisów obrazów Andrew Wyetha, a akwarela tego malarza posłużyła jako okładka. - Ma ona również duże znaczenie w fabule książki - zdradza pisarz. Zresztą twórczość Wyetha oraz Brunona Schulza była inspiracją do powstania powieści. Maciej Płaza zapewnia, że starał się wiernie opisywać rzeczywistość. Zresztą wyznaje zasadę, że nie można oszukiwać i trzeba wiedzieć, co się opisuje.

Z jakim miejscem jest autor związany bardziej niż z rodzinną Opinogórą? Dlaczego opisywał tamtejszy pałac Krasińskich? Jaką rolę odgrywa w powieści Wisła? Dlaczego to powieść z kluczem? Posłuchaj nagrania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Maciej Płaza (literaturoznawca, tłumacz, pisarz, laureat Nagrody Kościelskich i Nagrody Gdynia)

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 12.30

ag/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łobuz spod Sandomierza. "Skoruń" Macieja Płazy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:57
Tytułowy bohater książki Płazy to ponoć leniuch i nicpoń. Co istotne, boi się swojego ojca, choć - jak podkreślali w "Czytelni" recenzenci - nie wiadomo do końca dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płaza zaczyna jak Reymont skrzyżowany z McCarthym"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:00
- Mam przeczucie, że Maciej Płaza napisał tę powieść wcześniej niż "Skorunia", że to jest ten właściwy debiut. Może dobrze, że nie zadebiutował tą powieścią - mówił o książce "Robinson z Bolechowa" krytyk literacki Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaza: prowincja to świat, gdzie wszystkiego jest mniej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:44
- Na prowincji jest mniej ludzi, słów, dźwięków, przez co wszystko jest bardziej wyostrzone. To dobre warunki do przyglądania się relacjom międzyludzkim - mówił pisarz, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce "Robinson w Bolechowie".
rozwiń zwiń