"Łabędzi śpiew". W poszukiwaniu najlepszego wykonania pieśni Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 18:53
Za nami dwie godziny z pieśniami Franciszka Schuberta. Przedmiotem obrad Płytowego Trybunału Dwójki był bowiem zbiór "Schwanengesang" D 957 ("Łabędzi śpiew") słynnego austriackiego kompozytora. W jury pod przewodnictwem Jacka Hawryluka zasiedli Anna Radziejewska, Barbara Kinga Majewska i Aleksander Laskowski.
Od lewej:  Aleksander Laskowski, Jacek Hawryluk, Barbara Kinga Majewska i Anna Radziejewska
Od lewej: Aleksander Laskowski, Jacek Hawryluk, Barbara Kinga Majewska i Anna RadziejewskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wyniki:

I miejsce, ex aequo:

  • Dietrich Fischer-Dieskau, Klaus Billing (styczeń 1948, wydania: Melodram, Myto, Verona, Urania)
  • Christian Gerhaher, Gerold Huber (Arte Nova 2000)

Pozostałe nagrania:

  • Andrzej Hiolski, Jerzy Marchwiński (Polskie Nagrania LP 1971)
  • Ernst Haefliger, Jörg Ewald Dähler (Claves 1985)
  • Christoph Prégardien, Julius Drake (NIFC 2021)
  • Ian Bostridge, Lars Vogt (Pentatone 2022)
  • Andrè Schuen, Daniel Heide (DG 2022)
  • Mark Padmore, Mitsuko Uchida (Decca 2023)

***

Franciszek Schubert (1797-1828) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, autorem wielu symfonii, mszy i miniatur fortepianowych. Zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca licznych pieśniStworzył ich ponad 600, w tym m.in. "Króla elfów" (1815, alternatywny tytuł: "Król olch"), "Polną różyczkę" (1815) oraz "Pstrąga" (1817). Schubert inspirował się tradycyjnymi, ludowymi pieśniami austriackimi, układał melodie do fragmentów dzieł takich poetów, jak Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine czy Friedrich Schiller. 

W swoich utworach najchętniej odwoływał się do tematyki związanej z naturą, fantastyką i baśniowością. W "Pstrągu" - posługując się wierszem niemieckiego poety Christiana F.D. Schubarta - pokazał losy żyjącej w potoku ryby. W "Królu elfów" natomiast - korzystając z tekstu ballady Goethego - przedstawił ojca, który pędzi konno przez las wieczorową porą, aby uratować życie swojemu choremu synowi. Dziecka nie udaje się jednak w porę dowieźć do domu - zostaje bowiem zabrane przez nadprzyrodzoną istotę, czyli tytułowego króla elfów.

"Schwanengesang" ("Łabędzi śpiew") to zbiór pieśni skomponowanych przez Schuberta w 1828 roku do poezji Ludwiga Rellstaba, Heinricha Heinego i Johanna Gabriela Seidla. Wydany został już po śmierci kompozytora.

Posłuchaj
116:42 2023_01_28 17_00_40_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Łabędzi śpiew". W poszukiwaniu najlepszego wykonania pieśni Schuberta (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 28.01.2023

Godzina emisji: 17.00

pg

Zobacz więcej na temat: Franz Schubert pieśń
Czytaj także

"Król olch" Schuberta… i innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:00
Na początku była duńska, średniowieczna ballada. Przetłumaczono ją na niemiecki, a potem powstał tekst Goethego "Erlkönig".
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #639. Twórczość fortepianowa Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 16:11
- W tym roku sporo miejsca poświęciliśmy w "Dużej czarnej" nagraniom, twórczości Franciszka Schuberta. Sięgamy po bardzo różne stare analogowe płyty, a dziś twórczość fortepianowa, czyli temat rzeka - mówił we wstępie audycji Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń