Bitwa pod Azincourt. Mentalna porażka Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:00
- Rycerstwo francuskie nie potrafiło zrozumieć, że dawno minęły czasy, gdy jego pojedyncza szarża mogła przynieść zwycięstwo w bitwie - skomentował jedno z najkrwawszych wydarzeń wojny stuletniej prof. Jerzy Pysiak.
Audio
  • Rozmowa o bitwie pod Azincourt (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Bitwa pod Azincourt na XV-wiecznej miniaturze
Bitwa pod Azincourt na XV-wiecznej miniaturzeFoto: Wikipedia/domena publiczna

25 października 1415 roku angielscy łucznicy pokryli gradem strzał co najmniej trzykrotnie liczniejszą armię króla Francji, odnosząc zaskakujące dla obu stron zwycięstwo. - Wszystkie wielkie porażki francuskie w wojnie stuletniej wynikały z tych samych przyczyn i dochodziło do nich pomimo wielkiej przewagi liczebnej - podkreślił historyk prof. Jerzy Pysiak. Co ciekawe, tym razem jako przeciwwagę dla angielskich łuczników sprowadzono genueńskich kuszników. W ostatniej chwili odesłano ich jednak na tyły, by nie przeszkadzali w pełnej szarży ciężkozbrojnego rycerstwa.

O przebiegu bitwy zdecydowało jednak wiele innych, nie tylko angielsko-francuski, konfliktów oraz szaleństwo jednego z królów...

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: profesor Jerzy Pysiaki (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 1.11.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/aszCzytaj także

Jednorożec łagodnieje na widok dziewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 20:45
Jedni porównywali go jelenia, inni do konia, jeszcze inni postrzegali go jako zwierzę o nogach słonia i grzywie lwa. Pewne jest jedno, jednorożca można było upolować tylko w towarzystwie dziewicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arab wśród Bułgarów Wołżańskich

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 17:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o podróży ibn Fadlana nad Wołgę w latach 20. X wieku i o jej znaczeniu.
rozwiń zwiń