Jednorożec łagodnieje na widok dziewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 20:45
Jedni porównywali go jelenia, inni do konia, jeszcze inni postrzegali go jako zwierzę o nogach słonia i grzywie lwa. Pewne jest jedno, jednorożca można było upolować tylko w towarzystwie dziewicy.
Audio
  • Jak w średniowieczu postrzegali jednorożce (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Młoda kobieta z jednorożcem  fresk w Pallazzo Farnese w Rzymie, prawdopodobnie autorstwa Domenichino, ok. 1602
Młoda kobieta z jednorożcem — fresk w Pallazzo Farnese w Rzymie, prawdopodobnie autorstwa Domenichino, ok. 1602Foto: Domenichino [Public domain], via Wikimedia Commons

W audycji "Kryzys wieku średniego" dyskutowaliśmy o przedstawieniach jednorożca w średniowiecznych pismach. To mityczne zwierze pobudzało wyobraźnię wielu mędrców ze względu na rzadkość występowania i magiczne właściwości swojego rogu. W jednym z przytaczanych tekstów zwierze mogło za jego pomocą neutralizować trucizny i uzdrawiać wodę w jeziorze. Prowadzący audycję wskazywali też na specyficzny wpływ dziewic na dziką naturę jednorożców.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski 

Gość: Jerzy Trammer (geolog)

Data emisji: 20.09.2015

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Średniowieczne herezje i równouprawnienie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 20:20
- Przez wiele późniejszych wieków kobieta nie będzie tak wyemancypowana jak w tych pięknych czasach – mówiła w Dwójce dr Magdalena Ogórek, znawczyni średniowiecznej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dante Alighieri – podróżnik po zaświatach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:40
- Chyba nie ma drugiego pisarza, który byłby tak komentowany. Dante mówi coś każdej epoce - mówił w Polskim Radiu Tomasz Łubieński.
rozwiń zwiń