X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:40
– Naukowe spojrzenie na Mieszka i na problem chrztu wymaga sięgnięcia do świadectw, a nie domysłów poza nimi – mówił mediewista prof. Paweł Żmudzki.
Audio
  • Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Książę Mieszko I usuwa ślady pogańskiej religii z terenów swojego państwa. Rycina z XIX-wiecznego albumu
Książę Mieszko I usuwa ślady pogańskiej religii z terenów swojego państwa. Rycina z XIX-wiecznego albumuFoto: wikimedia/domena publiczna

W styczniu 2016 r. w polskim Senacie odbyła się dyskusja w sprawie jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Debata o państwowym uhonorowaniu rocznicy przerodziła się jednak w spór o pierwszego polskiego władcę Mieszka I. Zarzucano mu nie tylko przyjęcie chrztu z pobudek niemoralnych, a politycznych, lecz także to, "że był to zabijaka i zapewne palił, gwałcił".

Dlaczego postać polityka sprzed ponad tysiąca lat budzi dziś takie emocje? Kim byli "ludzie Mieszka", którzy przyjęli chrzest w 966 roku? Mówi się o plemieniu Polan, ale w źródłach są na ten temat sprzeczne informacje. A najświeższe odkrycia archeologiczne rzucają nowe światło na etniczny skład ówczesnych elit...

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Goście: prof. Henryk Samsonowicz (historyk, mediewista), prof. Andrzej Buko (archeolog, mediewista), prof. Paweł Żmudzki (historyk, mediewista)

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrawa i Oda – co wiemy o żonach Mieszka I?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 17:00
- Dobrawa w chwili ślubu mogła mieć między 16 a 22 lata - wyliczała prof. Hanna Kóčka-Krenz, która w Dwójce wzięła udział w dyskusji na temat legendarnych żon polskiego władcy.
rozwiń zwiń