X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
Audio
  • Dyskusja wokół chrztu Polski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Dlaczego w tak lakoniczny sposób (zapis w roczniku) odnotowano tak doniosłe wydarzenie, jak chrzest władcy? Dlaczego nie ocalały inne rodzime źródła pisane opisujące ten fakt? Na zdj. reprint faksymile Codex Aureus Gnesnensis,  XI-wiecznego ewangeliarza przechowywanego w Bibliotece Katedralnej w Gnieźnie
Dlaczego w tak lakoniczny sposób (zapis w roczniku) odnotowano tak doniosłe wydarzenie, jak chrzest władcy? Dlaczego nie ocalały inne rodzime źródła pisane opisujące ten fakt? Na zdj. reprint faksymile "Codex Aureus Gnesnensis", XI-wiecznego ewangeliarza przechowywanego w Bibliotece Katedralnej w GnieźnieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Decyzja o sojuszu Polski z cesarstwem niemieckim, związana z aktem przystąpienia kraju Polan do społeczności chrześcijańskiej, zapadła - streszczał opinie badaczy prof. Tomasz Jasiński - w czerwcu 965 roku podczas pobytu Ottona I w Magdeburgu. Być może, jak chcą niektórzy, już tam Mieszko został ochrzczony…

Na jakich podstawach zatem polska historiografia przyjęła, że 14 kwietnia 966 roku dokonał się chrzest Mieszka I? Owszem, roczniki polskie pod rokiem 966 zanotowały: "Mieszko, książę Polski, został ochrzczony". Ale - jak mówiono w audycji - są hipotezy, które podważają tę tradycyjną datę.

W dyskusji również: gdzie i w jakich okolicznościach książę Polan przyjął chrzest? Tylko on czy także jego wojsko, dwór i poddani? I jakie były przyczyny i skutki tego doniosłego aktu?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Hanna Koćka-Krenz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek (historycy) oraz bp dr Michał Janocha 

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile prawdy o Polakach w "Kronice" Thietmara?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 17:00
- Ten wszechstronnie wykształcony Sas szanował Mieszka I za to, że jak wchodził do komnaty jakiś arystokrata niemiecki, to on wstawał - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdego roku ginie 100 tysięcy chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 18:00
– Na Zachodzie wolność religijna to coś oczywistego, ale w wielu miejscach na świecie jest wręcz przeciwnie – mówił teolog bp Krzysztof Zadarko.
rozwiń zwiń