X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Chrobry Thietmarowi za skórę zalazł

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 17:40
– Thietmar nie był polakożercą. Jego opinie wiążą się z pewną szerszą wizją porządku świata i hierarchii – mówił mediewista prof. Andrzej Pleszczyński o słynnym niemieckim kronikarzu, autorze kilku niepochlebnym opinii o średniowiecznych Polakach i o "fałszu pełnym" Bolesławie Chrobrym.
Audio
  • Jak Chrobry Thietmarowi za skórę zalazł (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)Foto: polona.pl/domena publiczna

Kronika Thietmara z Merseburga jest jednym z najcenniejszych dokumentów, w których znalazły się wzmianki o Polanach. Niektóre przedstawiają naszych przodków w złym świetle. Znajdziemy tam m.in. stwierdzenie: "słowo ich posiada małą łub żadnej zgoła nie ma wartości". A to nie jedyna niemiecka kronika, w której obraz Polan daleki jest od ideału.

Prof. Andrzej Pleszczyński zwrócił uwagę na kulturowy i polityczny kontekst tych zapisów, który nie pozwala na jednoznaczną interpretację. – Należy pytać, który kronikarz był przychylny konkretnemu władcy polskiemu, a który nie lubił tegoż władcy – powiedział. – Dziś przyzwyczajeni jesteśmy do uogólniania. Mówimy o państwie i o narodzie. W tych tekstach mamy zaś do czynienia z relacjami konkretnych ludzi i ich opiniami o władcach – dodał.

Szczególnie znienawidzony przez niemieckich kronikarzy był Bolesław Chrobry. Gość Dwójki tłumaczył, skąd brała się ta geopolityczna niechęć i co wspólnego miała z nią przedwczesna śmierć cesarza Ottona III.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Andrzej Pleszczyński (historyk z UMCS)

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komputystyka, czyli jak się oblicza datę Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 14:40
W świątecznym "Kryzysie wieku średniego" zajęliśmy się średniowieczną gałęzią nauki, dzięki której wiadomo, kiedy obchodzić święta ruchome.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczne pieśni o wiośnie i początku lata

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 11:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wątki wiosny i lata przeplatały się w pieśniach tworzonych po oksytańsku, w łacinie i w językach germańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eleusa, Hodegetria, Trójręka. Wyobrażenia Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o typach przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem opowiadała historyk sztuki prof. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska.
rozwiń zwiń