Jak Chrobry Thietmarowi za skórę zalazł

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 17:40
– Thietmar nie był polakożercą. Jego opinie wiążą się z pewną szerszą wizją porządku świata i hierarchii – mówił mediewista prof. Andrzej Pleszczyński o słynnym niemieckim kronikarzu, autorze kilku niepochlebnym opinii o średniowiecznych Polakach i o "fałszu pełnym" Bolesławie Chrobrym.
Audio
  • Jak Chrobry Thietmarowi za skórę zalazł (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)Foto: polona.pl/domena publiczna

Kronika Thietmara z Merseburga jest jednym z najcenniejszych dokumentów, w których znalazły się wzmianki o Polanach. Niektóre przedstawiają naszych przodków w złym świetle. Znajdziemy tam m.in. stwierdzenie: "słowo ich posiada małą łub żadnej zgoła nie ma wartości". A to nie jedyna niemiecka kronika, w której obraz Polan daleki jest od ideału.

Prof. Andrzej Pleszczyński zwrócił uwagę na kulturowy i polityczny kontekst tych zapisów, który nie pozwala na jednoznaczną interpretację. – Należy pytać, który kronikarz był przychylny konkretnemu władcy polskiemu, a który nie lubił tegoż władcy – powiedział. – Dziś przyzwyczajeni jesteśmy do uogólniania. Mówimy o państwie i o narodzie. W tych tekstach mamy zaś do czynienia z relacjami konkretnych ludzi i ich opiniami o władcach – dodał.

Szczególnie znienawidzony przez niemieckich kronikarzy był Bolesław Chrobry. Gość Dwójki tłumaczył, skąd brała się ta geopolityczna niechęć i co wspólnego miała z nią przedwczesna śmierć cesarza Ottona III.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Andrzej Pleszczyński (historyk z UMCS)

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Czytaj także

Komputystyka, czyli jak się oblicza datę Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 14:40
W świątecznym "Kryzysie wieku średniego" zajęliśmy się średniowieczną gałęzią nauki, dzięki której wiadomo, kiedy obchodzić święta ruchome.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczne pieśni o wiośnie i początku lata

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 11:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wątki wiosny i lata przeplatały się w pieśniach tworzonych po oksytańsku, w łacinie i w językach germańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eleusa, Hodegetria, Trójręka. Wyobrażenia Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o typach przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem opowiadała historyk sztuki prof. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska.
rozwiń zwiń