Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:40
– Naukowe spojrzenie na Mieszka i na problem chrztu wymaga sięgnięcia do świadectw, a nie domysłów poza nimi – mówił mediewista prof. Paweł Żmudzki.
Audio
  • Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Książę Mieszko I usuwa ślady pogańskiej religii z terenów swojego państwa. Rycina z XIX-wiecznego albumu
Książę Mieszko I usuwa ślady pogańskiej religii z terenów swojego państwa. Rycina z XIX-wiecznego albumuFoto: wikimedia/domena publiczna

W styczniu 2016 r. w polskim Senacie odbyła się dyskusja w sprawie jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Debata o państwowym uhonorowaniu rocznicy przerodziła się jednak w spór o pierwszego polskiego władcę Mieszka I. Zarzucano mu nie tylko przyjęcie chrztu z pobudek niemoralnych, a politycznych, lecz także to, "że był to zabijaka i zapewne palił, gwałcił".

Dlaczego postać polityka sprzed ponad tysiąca lat budzi dziś takie emocje? Kim byli "ludzie Mieszka", którzy przyjęli chrzest w 966 roku? Mówi się o plemieniu Polan, ale w źródłach są na ten temat sprzeczne informacje. A najświeższe odkrycia archeologiczne rzucają nowe światło na etniczny skład ówczesnych elit...

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Goście: prof. Henryk Samsonowicz (historyk, mediewista), prof. Andrzej Buko (archeolog, mediewista), prof. Paweł Żmudzki (historyk, mediewista)

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/bk

Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrawa i Oda – co wiemy o żonach Mieszka I?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 17:00
- Dobrawa w chwili ślubu mogła mieć między 16 a 22 lata - wyliczała prof. Hanna Kóčka-Krenz, która w Dwójce wzięła udział w dyskusji na temat legendarnych żon polskiego władcy.
rozwiń zwiń