Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
Audio
  • Wokół odkrycia pełnej wersji "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Pixabay.com

Odkrycia dokonał prof. Wiesław Wydra z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Znaliśmy dotychczas przekaz "Rozmów" z XV-wiecznego rękopisu, który zresztą zaginął w wojennej zawierusze. Tekst, który odnalazł prof. Wydra, był w klocku z zestawem druków - zwracał uwagę gość Dwójki. - Przypuszczaliśmy, że tekst ten krążył w jakichś odpisach w języku polskim, a tu znajdujemy go w druku, który staje się zupełnie nowym medium. Zmienia oddziaływanie tekstów literackich czy publicystycznych.

Określana jako szczyt polskiej poezji średniowiecznej "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" anonimowego twórcy wzorowana była na łacińskim utworze "Dialogus magistri Policarpi cum Morte" z XIV wieku. Co o samym utworze i jego odkryciu mówił prof. Wydra? Co zawierają dotychczas nieznane fragmenty tego dzieła? Jakie teksty oprócz "Rozmowy" znalazły się na odkrytym przez prof. Wydrę "złotym klocku"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: Wojciech Gordyzon (edytor, specjalista od literatury  staropolskiej z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 21.00

jp/bch

Czytaj także

Czego może uczyć średniowiecze? Twórczość Alana z Lille

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:48
W audycji rozmawialiśmy o właśnie wydanym przekładzie aforyzmów Alana z Lille - francuskiego cystersa, średniowiecznego filozofa, teologa, poety i humanisty związanego ze szkołą w Chartres.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krucjaty Szymona z Montfort przeciw albigensom

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 14:43
25 czerwca mija 800 lat od gwałtownej śmierci Szymona z Montfort, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XIII wieku. W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o nim, o krucjacie przeciw katarom i o jej politycznych, międzynarodowych kontekstach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń