Magia winosfery

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 05:30
Co kształtuje wizerunek wina? Czy jego smak można odczytać na elewacjach bodegi? Czy wystrój enoteki wpływa na degustację?
Audio

Album Kingi Baumann - "Smak architektury" zawiera opisy ponad sześćdziesięciu winnic Europy. Autorka wnikliwie analizuje europejskie winnice pod kątem ich funkcji, estetyki i konstrukcji.

Jak pisze sama autorka, mottem dla książki mogłoby być zdanie "Wino powstaje w winnicy, ale styl nadaje mu winiarz i architekt…". Kinga Baumann oprowadza w niej czytelników po plantacjach Europy, analizując nowe realizacje i próbując odpowiedzieć na następujące pytania: Co kształtuje wizerunek wina? Czy jego smak można odczytać na elewacjach bodegi? Czy wystrój enoteki wpływa na degustację? Książka składa hołd kulturze wina i jej estetycznej oprawie.

/

 Kinga Baumann jest absolwentką Wydziału Architektury FH w Kolonii. Od roku 1993 członkini niemieckiej Izby Architektów AKNRW. Jej eseje publikowane były między innymi w "Architekturze & Biznesie", "Archivolcie", "Magazynie Budowlanym", "Muratorze", "Werandzie" i "Elle Decoration".  Z autorką w "Europejskim Magazynie Kulturalnym" rozmawiała Katarzyna Fortuna.

- Architektura winnic to połączenie funkcji przemysłowej, rekreacyjnej i kulturowej. Bodega to nie tylko miejsce, gdzie produkuje się wino, ale znajdują się tam też galerie, muzea, ośrodki Spa. W języku polskim takie miejsca określa się czasem jako "winosfera", ale nie weszło ono wciąż do powszechnego obiegu  – mówiła autorka.

Autorka nie tylko przedstawia winnice, ale też dzieli się wrażeniami z podroży. Zainteresują one wielbicieli architektury, koneserów win i smakoszy życia. Aneks w postaci przewodnika zawiera informacje przydatne dla wszystkich tych, którzy zechcieliby wybrać się na wędrówkę w poszukiwaniu nietuzinkowych widoków i doznań.

/
Aby wysłuchać całej  rozmowy, kliknij ikonę dźwięku "Wino kultura i śpiew" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
(Lm)
Zobacz więcej na temat: boks elle Europa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaginione nuty Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 12:53
Muzykolodzy odryli nieznane dzieła W.A. Mozarta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Im starsze tym… gorsze!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 08:00
Większość win nie nadaje się do długiego leżakowania. Odpowiednio przechowywane, swoje walory zachowują przez co najwyżej cztery lata – mówi ekspert, sommelier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza na świecie wytwórnia wina

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 19:35
Pochodzi sprzed ponad 6 tysięcy lat, a odkryto ją w jaskini w górach Armenii.
rozwiń zwiń