REKLAMA

Chopinowski jubileusz Wojciecha Świtały

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 12:43
W tym roku minie 30 lat od pamiętnego udziału pianisty w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1990 roku, który przyniósł mu nie tylko rozgłos i uznanie, ale także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie poloneza Fryderyka Chopina.
Audio
  • Chopinowski jubileusz Wojciecha Świtały (Chopin osobisty/Dwójka)
Wojciech Świtała
Wojciech ŚwitałaFoto: NIFC

Od początku maja w Żelazowej Woli znów można słuchać Chopina w wykonaniu wybitnych polskich artystów. Oczywiście, w warunkach społecznego dystansu, a najlepiej podczas przechadzki po parku lub przed ekranem komputera oglądając transmisję w zaciszu domowym. Z takim recitalem w niedzielę (24.05) w samo południe w Domu Urodzin Chopina wystąpił Wojciech Świtała. Jeden z najświetniejszych polskich pianistów, absolwent a obecnie profesor katowickiej Akademii Muzycznej, juror konkursów chopinowskich. To pretekst do przypomnienia najciekawszych interpretacji chopinowskich pianisty.

W audycji przypomnieliśmy ten konkursowy występ Wojciecha Świtały, sięgnęliśmy także po współczesne interpretacje pianisty zarejestrowane na płytach. Na koniec zaanonsowaliśmy nową polską płytę z rozrywkowymi aranżacjami utworów Chopina, autorstwa m.in. Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 24.05.2020

Godzina emisji: 14.00

pg

Czytaj także

Paweł Mykietyn: Chopin jest moim ukochanym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 22:39
 - W opracowaniu Fugi a-moll wykorzystałem grę na naturalnych flażoletach. Muzycy na instrumentach strunowych dotykają strun w odpowiednich miejscach i wtedy ten dźwięk jest dość specyficzny - mówił o aranżacji utworu Fryderyka Chopina Paweł Mykietyn, kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recitale Chopinowskie już nie tylko online

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 08:00
- Park w Żelazowej Woli, a także Dom Urodzenia Fryderyka Chopina zastają otwarte 7 maja - opowiadał w Dwójce Piotr Wojciechowski o zmianach, jakie są wprowadzane w związku z kolejnymi etapami odmrażania życia społecznego.
rozwiń zwiń